|2013-05-21|
Mapy
200 lat kartografii leśnej
Od 20 maja wystawę pod takim tytułem można oglądać w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym pod Warszawą. Zgromadzono na niej 110 map i kilkanaście narzędzi służących do ich sporządzania.
Najstarsze eksponaty datowane są na początek XIX w. Są to odręczne, pięknie kaligrafowane rysunki, które nie zawsze precyzyjnie odzwierciedlały położenie prezentowanych obiektów. Dzisiaj mają już tylko wartość historyczną, co nie znaczy, że nie są interesujące. Przyciągają uwagę ze względu na ręczny sposób wykonania, archaizmy użyte w podpisach, a także na informacje zamieszczone w legendzie i w opisach. Te ostatnie można uważać za pierwsze dokumenty urządzeniowe.
Wystawa pokazuje także ewoluowanie technik sporządzania map leśnych, ich wykorzystanie w gospodarce leśnej, a także przemiany własnościowe lasów. – Bardzo interesującym eksponatem jest „Mapa Przeglądowa Lasów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej” z 1933 r. Warto ją porównać z mapami podziału administracyjnego LP w latach późniejszych – mówi Krzysztof Okła z DGLP, jeden z głównych organizatorów wystawy. Poleca uwadze także cykl map drzewostanowych Nadleśnictwa Kozienice wykonanych w ramach powojennych planów urządzania lasu – począwszy od prowizorycznego urządzania z 1946 r. przez urządzanie definitywne w 1954 r. oraz kolejne rewizje wykonywane co 10 lat.
Prócz map można obejrzeć także narzędzia i przyrządy jeszcze nie tak dawno używane do sporządzania map leśnych, jak np. planimetr, pantograf czy dingraf. Na wystawie prezentowane są także mapy opracowywane współczesnymi metodami. Wszystkie eksponaty opatrzone są krótką metryką z tytułem, rokiem sporządzenia, miejscem przechowywania oryginału, skalą mapy i jej wymiarami oraz opisem.
Prezentowane mapy pochodzą ze zbiorów: Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Instytutu Geodezji i Kartografii, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Wydziału Leśnego SGGW, a także zbiorów własnych nadleśnictw. Wystawa, której współorganizatorami są IBL i DGLP, będzie także eksponowana w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie oraz w siedzibie RDLP w Gdańsku.
Źródło: Lasy Państwowe
|