Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-21| Mapy

200 lat kartografii leśnej

Od 20 maja wystawę pod takim tytułem można oglądać w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym pod Warszawą. Zgromadzono na niej 110 map i kilkanaście narzędzi służących do ich sporządzania.


200 lat kartografii leśnej

Najstarsze eksponaty datowane są na początek XIX w. Są to odręczne, pięknie kaligrafowane rysunki, które nie zawsze precyzyjnie odzwierciedlały położenie prezentowanych obiektów. Dzisiaj mają już tylko wartość historyczną, co nie znaczy, że nie są interesujące. Przyciągają uwagę ze względu na ręczny sposób wykonania, archaizmy użyte w podpisach, a także na informacje zamieszczone w legendzie i w opisach. Te ostatnie można uważać za pierwsze dokumenty urządzeniowe.

Wystawa pokazuje także ewoluowanie technik sporządzania map leśnych, ich wykorzystanie w gospodarce leśnej, a także przemiany własnościowe lasów. – Bardzo interesującym eksponatem jest „Mapa Przeglądowa Lasów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej” z 1933 r. Warto ją porównać z mapami podziału administracyjnego LP w latach późniejszych – mówi Krzysztof Okła z DGLP, jeden z głównych organizatorów wystawy. Poleca uwadze także cykl map drzewostanowych Nadleśnictwa Kozienice wykonanych w ramach powojennych planów urządzania lasu – począwszy od prowizorycznego urządzania z 1946 r. przez urządzanie definitywne w 1954 r. oraz kolejne rewizje wykonywane co 10 lat.

Prócz map można obejrzeć także narzędzia i przyrządy jeszcze nie tak dawno używane do sporządzania map leśnych, jak np. planimetr, pantograf czy dingraf. Na wystawie prezentowane są także mapy opracowywane współczesnymi metodami. Wszystkie eksponaty opatrzone są krótką metryką z tytułem, rokiem sporządzenia, miejscem przechowywania oryginału, skalą mapy i jej wymiarami oraz opisem.

Prezentowane mapy pochodzą ze zbiorów: Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Instytutu Geodezji i Kartografii, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Wydziału Leśnego SGGW, a także zbiorów własnych nadleśnictw. Wystawa, której współorganizatorami są IBL i DGLP, będzie także eksponowana w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie oraz w siedzibie RDLP w Gdańsku.

Źródło: Lasy Państwowe


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS