|2013-05-20|
GIS, Mapy
W Kaliszu ruszył Miejski SIP
Od 17 maja br. działa Miejski System Informacji Przestrzennej Kalisza, którego oficjalne uruchomienie wieńczy wielomiesięczne prace nad jego opracowaniem i wdrożeniem.
– Jesteśmy drugim miastem w Wielkopolsce i jednym z niewielu w kraju, które uruchomiło nowoczesny geoportal – doskonałe narzędzie pracy dla urzędników i prawdziwą hurtownię danych o mieście zarówno dla inwestorów, jak i dla każdego obywatela – podkreśla prezydent miasta Janusz Pęcherz (na fot. poniżej).
Wszelkie dane gromadzone dotąd odrębnie przez poszczególne wydziały urzędu oraz jego jednostki organizacyjne, a dotyczące miejskiej przestrzeni, różnych obiektów i zachodzących między nimi relacji, teraz dostępne są w jednym miejscu i można z nich czerpać nie odwiedzając ratusza.
– Impulsem do podjęcia decyzji o budowie MSIP-u były przewidziane szeregiem przepisów obowiązki prawne, m.in. ten dotyczący stworzenia mapy akustycznej miasta oraz inne związane z udostępnieniem danych. Mogliśmy budować, a później udostępniać poszczególne bazy odrębnie, każdą z osobna, realizując merytoryczne przepisy. Ale postanowiliśmy zrobić coś więcej, co łączy i integruje nowe dane z tymi, które dotychczas znajdowały się w urzędzie rozproszone po różnych jednostkach organizacyjnych. Większość z tych danych będzie ogólnodostępna, niektóre, takie jak np. dane osobowe, PESEL, numery ksiąg wieczystych, z uwagi na pewne przepisy ustawowe udostępniane będą wyłącznie użytkownikowi wewnętrznemu. Ale i tak system można uznać za prawdziwą kopalnię wiedzy o mieście, proste w obsłudze narzędzie umożliwiające dostęp każdemu użytkownikowi internetu – mówi Michał Marczak, naczelnik wydziału Geodezji i Kartografii UM.
Z bogactwem zawartych w systemie danych można zapoznać się, korzystając ze zwykłej przeglądarki internetowej pod adresem www.msip.kalisz.pl lub wchodząc w zakładkę Geoportal bezpośrednio ze strony internetowej miasta Kalisza.
– Jest tu na przykład wyszukiwarka ofert inwestycyjnych, są wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego miasta, jest przewodnik miejski z zaznaczonymi wszystkimi obiektami kulturalnymi, sportowymi, oświatowymi i o każdym innym przeznaczeniu. Znajdziemy tu dane geodezyjne dotyczące działek i budynków, dane związane z transportem i komunikacją, a więc sieć drogową wraz z wyszukiwarką tras, czy przystanki autobusowe. Jest cały szereg informacji związanych z ochroną środowiska i wiele, wiele innych – informuje Paweł Luciński, odpowiedzialny za wdrożenie systemu.
Systemowi przypisane są konkretne cele i zamierzenia. Jednym z podstawowych jest zwiększenie efektywności wykonywania codziennych zadań związanych z obsługą procesu inwestycyjnego poprzez szybki dostęp do aktualnych, dokładnych danych cyfrowych. Chodzi też o obniżenie kosztów oraz poprawę efektywności pracy przez eliminację lub ograniczenie powielania tych samych danych w różnych wydziałach Urzędu. Nie mniej istotna jest też bardziej efektywna obsługa interesantów – geoportal ma być miejscem, poprzez które mieszkaniec Kalisza (i nie tylko) skomunikuje się z urzędem, uzyska potrzebne informacje, a w konsekwencji załatwi określoną sprawę czy rozwiąże problem.
System będzie na bieżąco uaktualniany i rozbudowywany, również z udziałem korzystających z niego użytkowników. Każdy może współtworzyć system poprzez udostępnione w nim narzędzia.
Wykonawcą systemu jest Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych w Gliwicach (lider konsorcjum) we współpracy z MGGP S.A Tarnów oraz SGS EKO-Projekt sp. z o.o. Z Pszczyny.
Źródło: Urząd Miasta Kalisza
|