Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-05-17| GIS, Firma, Instytucje

OSGeo: REST nie powinien być standardem OGC

Zajmująca się rozwijaniem wolnego i darmowego oprogramowania GIS fundacja Open Source Geospatial (OSGeo) wystosowała do Open Geospatial Consortium (OGC) list otwarty, w którym przekonuje do porzucenie prac nad włączeniem Geoservices REST API w poczet standardów OGC.


OSGeo: REST nie powinien być standardem OGC

GeoServices REST jest rozwiązaniem opracowanym przez Esri Inc. Pod koniec 2010 roku korporacja zdecydowała się uwolnić specyfikację tego standardu na wolnej licencji, a kilka miesięcy później zwróciła się do OGC o przyjęcie go w poczet standardów tej organizacji. Specjaliści z Open Geospatial Consortium zmodyfikowali następnie jego dokumentację, m.in. usuwając z niej odniesienia do oprogramowania Esri.
GeoServices REST standaryzuje komunikację pomiędzy klientem (np. przeglądarką internetową), a zasobami danych przestrzennych, np. serwerem GIS, zgodnie ze wzorcem architektury Representational State Transfer. Używając tego API, generowane jest żądanie do serwera w postaci adresu URL. Serwer odpowiada następnie, przesyłając obraz mapy, tekstowy opis obiektu lub inną reprezentację informacji geoprzestrzennej. Interfejs ten oferuje ponadto mechanizmy do interakcji z danymi przestrzennymi oraz do przeprowadzania analiz przestrzennych.

W ocenie 134 sygnatariuszy listu otwartego prace nad tym standardem w ramach OGC wzbudzają wiele kontrowersji. Ich zdaniem pod pewnymi względami GeoServices REST dubluje rozwiązania opracowane lub przygotowywane przez konsorcjum, np. usługi sieciowe WMS, WFS, WCS czy WPS. Fundacja zarzuca także, że standard zawiera schematy JSON, które są rzadko wykorzystywane w praktyce i są niekompatybilne z powszechnie stosowanymi schematami. W podsumowaniu podkreślono ponadto, że skoro specyfikacja standardu została już opublikowana przez Esri, to nie ma potrzeby przyjmowania go w poczet rozwiązań OGC.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS