|2013-05-17|
GIS, Firma, Instytucje
OSGeo: REST nie powinien być standardem OGC
Zajmująca się rozwijaniem wolnego i darmowego oprogramowania GIS fundacja Open Source Geospatial (OSGeo) wystosowała do Open Geospatial Consortium (OGC) list otwarty, w którym przekonuje do porzucenie prac nad włączeniem Geoservices REST API w poczet standardów OGC.
GeoServices REST jest rozwiązaniem opracowanym przez Esri Inc. Pod koniec 2010 roku korporacja zdecydowała się uwolnić specyfikację tego standardu na wolnej licencji, a kilka miesięcy później zwróciła się do OGC o przyjęcie go w poczet standardów tej organizacji. Specjaliści z Open Geospatial Consortium zmodyfikowali następnie jego dokumentację, m.in. usuwając z niej odniesienia do oprogramowania Esri. GeoServices REST standaryzuje komunikację pomiędzy klientem (np. przeglądarką internetową), a zasobami danych przestrzennych, np. serwerem GIS, zgodnie ze wzorcem architektury Representational State Transfer. Używając tego API, generowane jest żądanie do serwera w postaci adresu URL. Serwer odpowiada następnie, przesyłając obraz mapy, tekstowy opis obiektu lub inną reprezentację informacji geoprzestrzennej. Interfejs ten oferuje ponadto mechanizmy do interakcji z danymi przestrzennymi oraz do przeprowadzania analiz przestrzennych.
W ocenie 134 sygnatariuszy listu otwartego prace nad tym standardem w ramach OGC wzbudzają wiele kontrowersji. Ich zdaniem pod pewnymi względami GeoServices REST dubluje rozwiązania opracowane lub przygotowywane przez konsorcjum, np. usługi sieciowe WMS, WFS, WCS czy WPS. Fundacja zarzuca także, że standard zawiera schematy JSON, które są rzadko wykorzystywane w praktyce i są niekompatybilne z powszechnie stosowanymi schematami. W podsumowaniu podkreślono ponadto, że skoro specyfikacja standardu została już opublikowana przez Esri, to nie ma potrzeby przyjmowania go w poczet rozwiązań OGC.
JK
|