wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-17| GNSS, GIS, Mapy, Edukacja, Software

Gdańscy studenci nagrodzeni za aplikację nawigacyjną

Drużyna z Politechniki Gdańskiej została wyróżniona w międzynarodowym konkursie informatycznym Microsoftu „ImagineCup” za opracowanie aplikacji do nawigacji wewnątrz budynku.


Gdańscy studenci nagrodzeni za aplikację nawigacyjną

Zespół FutureMind w składzie Rafał Gordon, Krzysztof Kowalski, Paweł Kwarciński oraz Michał Sienkiewicz zdobył 3. miejsce w kategorii „Innowacje”. Studenci zaprezentowali projekt mobilnej aplikacji nawigacyjnej Lumi Map ułatwiającej poruszanie się po wielkich budynkach.

– W niektórych grach komputerowych pojawia się podświetlona ścieżka prowadząca do celu. Doszliśmy do wniosku, że można ten pomysł wykorzystać do wspomagania nawigowania po centrum handlowym – tłumaczy Krzysztof Kowalski. – Byłoby to podobne do nawigacji samochodowej, tyle że możliwej z poziomu telefonu komórkowego, na którym ścieżka do celu była wy wyświetlana na obrazie z kamery, dając uczucie rozszerzonej rzeczywistości.

Tworząc aplikację, studenci nie korzystali z gotowych algorytmów, ale pisali własne. Pozycję wewnątrz budynków wyznaczają one z wykorzystaniem kodów QR oraz technologii zbliżeniowej NFC. Prototyp programu dostępny jest na razie dla Windows Phone. W przyszłości studenci planują rozwinąć go także dla użytkowników systemów iOS i Androidów. Baza danych z mapami przechowywana jest w chmurze Microsoft Azure.

Studenci liczą, że program znajdzie zastosowanie w muzeach, na lotniskach i uczelniach, ale raczej nie w centrach handlowych, bo tam – ich zdaniem – handlarzom zależy na jak najdłuższym krążeniu klientów po sklepie. Pierwszym testowym klientem zespołu FutureMind jest firma informatyczna, która ma siedzibę w bardzo dużym budynku, a system Lumi Map ma ułatwić komunikację między jej pracownikami. Testy mają rozpocząć się latem.

Źródło: Politechnika Gdańska, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS