Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-05-15| Geodezja, Przetargi, Edukacja

Kto opracuje strategię rozwoju kształcenia w geodezji i kartografii?

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zaprasza do udziału w dialogu technicznym poprzedzającym udzielenie zamówienia publicznego, którego przedmiotem będzie opracowanie strategii rozwoju kształcenia w geodezji i kartografii w powiązaniu z innymi dyscyplinami zajmującymi się informacją geoprzestrzenną w Polsce do roku 2020.


Kto opracuje strategię rozwoju kształcenia w geodezji i kartografii?

Celem dialogu jest uzyskanie informacji w zakresie najlepszych i najkorzystniejszych technicznie, organizacyjnie oraz ekonomicznie rozwiązań mogących służyć realizacji potrzeb zapraszającego, który oczekuje m.in. przedstawienia przykładów wykonania usług, jakich powinien wymagać zapraszający w postępowaniu wszczynanym po przeprowadzeniu dialogu, propozycji wymagań dla konsultantów zdolnych do wykonania przedmiotu zamówienia, a także sporządzenia wyceny zamówienia.

W załączniku nr 1 do zaproszenia do udziału w dialogu, gdzie sformułowano ogólne założeniach zamówienia, przeczytamy, że przy opisie stanu obecnego bierze się pod uwagę m. in. następujące czynniki:
• wielką liczbę zatrudnionych geodetów w przeliczeniu na dowolne jednostki odniesienia – wyjątkową w skali światowej;
• daleko idące rozproszenie kadr nauczających i środków materialnych wynikające z niepokojąco wielkiej liczby uczelni zajmującej się tą tematyką – wyjątkowej w skali światowej;
• upowszechnienie szkolnictwa w tym zakresie podporządkowane mechanizmom rynku edukacji, przy braku wspólnej strategii w skali państwa i skoordynowanej współpracy autonomicznych uczelni;
• koncentrowanie się uczelni na kształceniu polskich studentów w języku polskim, bez należytego otwarcia się na rynki zagraniczne, studentów zagranicznych oraz współpracę naukową z partnerami zagranicznymi.

Z kolei wśród zagrożeń wymieniono m.in.:
• bezrobocie wśród geodetów i kartografów; istnieje uzasadniona obawa, że po ukończeniu studiów, a więc po kilku latach od decyzji o ich podjęciu, absolwenci nie znajdą miejsc pracy odpowiednich do ich kwalifikacji; zjawisko bezrobocia w różnych formach może się nasilać z negatywnymi skutkami o wymiarze społecznym, dotkliwymi dla wszystkich geodetów i kartografów oraz rangi ich zawodu;
• obniżenie jakości kształcenia; rozpraszanie sił i środków, uruchamianie studiów w nowym dla uczelni kierunku, bez tradycji, doświadczonej własnej kadry i odpowiedniego zaplecza naukowo-dydaktycznego może wpływać negatywnie na proces kształcenia i jego wyniki;
• obniżenie poziomu naukowego; z podanych wyżej przyczyn mogą powstawać trudne do przezwyciężenia trudności w zapewnieniu dostatecznego rozwoju naukowego kadry w zakresie niezbędnym dla utrzymania właściwego poziomu nauczania.

Zgłoszenia do udziału w dialogu technicznym można przesyłać do 22 maja br.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama