Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-15| Mapy, Edukacja

Kartografia na maturze 2013

Wczoraj (14 maja) odbył się egzamin maturalny z geografii. Sporo pytań – jak zwykle – sprawdzało umiejętność czytania map.


Kartografia na maturze 2013
Tegoroczni maturzyści musieli zmierzyć się z mapą „Szlak Krutyni” będącą załącznikiem do testów. Ci, którzy zdecydowali się zdawać egzamin w zakresie podstawowym, musieli z jej wykorzystaniem m.in. podać nazwy jezior oznaczonych na fotografii wykonanej z lotu ptaka, odszukać na mapie opisane w teście obiekty czy obliczyć wysokość względną między dwoma punktami. W innym zadaniu na podstawie wspomnianej mapy i planu batymetrycznego jeziora cyrkowego Czarny Staw pod Rysami w Tatrach musieli określić różnice między misą jeziora Bełdany i misą Czarnego Stawu.

Poza tym na egzaminie należało m.in. zinterpretować mapę świata, na której przedstawiono obszary o określonej rocznej sumie opadów czy mapę Polski, na której zaznaczono obszary o różnych typach rzeźby. Gęstości zaludnienia i czynników o niej decydujących dotyczyło z kolei zadanie, w którym wykorzystano konturową mapę Afryki. A na konturowej mapie Europy trzeba było zidentyfikować 3 państwa (Estonię, Bułgarię i Czechy) i określić, czy przynależą do UE i czy zostały wyodrębnione z większego państwa po 1989 r.

Od tych, którzy zdecydowali się rozwiązać zadania z arkusza rozszerzonego, również wymagano wykorzystania mapy „Szlak Krutyni”. Na jej podstawie uczniowie musieli m.in. wymienić różnice w zagospodarowaniu turystycznym miejscowości Ukta i Kamień czy podać przyrodnicze walory turystyczne szlaku kajakowego rzeki Krutyni.

Z kolei na podstawie informacji o powierzchni jeziora Duś na mapie uczniowie obliczali jego powierzchnię w terenie. W innym zadaniu należało natomiast obliczyć szerokość geograficzną miejsca, w którym zmierzono w dniu równonocy wiosennej wysokość Słońca w momencie górowania oraz podać, o ile stopni będzie większy kąt górowania Słońca w dniu przesilenia letniego od kąta zmierzonego w dniu równonocy wiosennej. Z podanej listy należało także wskazać miasta, w których podczas równonocy wiosennej Słońce wschodzi wcześniej niż w miejscowości Ruciane-Nida.

Poza tym uczniowie musieli m.in. zinterpretować mapę rozmieszczenia obszarów intensywnego rybołówstwa morskiego, a na konturówce Europy – wskazać terytoria zależne Ceuta i Gibraltar oraz określić państwa, do których należą.

Geografia - poziom podstawowy
Geografia - poziom rozszerzony
Mapa

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS