|2013-04-27|
GNSS
Galileo poda czas wzorcowy
Zegary czterech satelitów Galileo pracują już dokładnością miliardowych części sekundy, transmitując dokładne dane o czasie wyrażone w światowym standardzie UTC – podaje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
Jak zaznacza Marco Falcone, menedżer systemu Galileo w ESA, miliardowa sekundy, czyli nanosekunda, to interwał czasu wymykający się ludzkiej percepcji. Dla przykładu błysk pioruna trwa aż 10 mln ns.
UTC jest standardem stosowanym w internecie, bankowości, lotnictwie oraz precyzyjnych eksperymentach naukowych. Czas ten jest wyznaczany przez Międzynarodowe Biuro Miar i Wag w Sevres pod Paryżem.
Co jednak istotne, Galileo bazuje nie na czasie uniwersalnym, ale na GST, czyli Galileo System Time. Jak wyjaśnia Marco Falcone, mimo że do celów stricte nawigacyjnych nie jest wymagana ścisła zgodność z czasem uniwersalnym, europejski system nawigacji oferuje swoim użytkownikom dane w standardzie UTC. Wiadomości nawigacyjne Galileo zawierają bowiem informacje o różnicy między UTC a GST. Wartość ta jest wyznaczana w Istituto Nazionale di Ricerca Metrologica (INRIM) w Turynie we Włoszech, a następie transmitowana do Centrum Operacyjnego Galileo i dalej do satelitów.
Patrizia Tavella z INRIM wyjaśnia, że wartość UTC ma być dostarczana użytkownikom Galileo z dokładnością nie gorszą niż 26 ns. Ale testy prowadzone w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykazały, że wartość ta nie przekracza 5 ns.
Źródło: ESA, JK
|