Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-27| GNSS

Galileo poda czas wzorcowy

Zegary czterech satelitów Galileo pracują już dokładnością miliardowych części sekundy, transmitując dokładne dane o czasie wyrażone w światowym standardzie UTC – podaje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).


Galileo poda czas wzorcowy

Jak zaznacza Marco Falcone, menedżer systemu Galileo w ESA, miliardowa sekundy, czyli nanosekunda, to interwał czasu wymykający się ludzkiej percepcji. Dla przykładu błysk pioruna trwa aż 10 mln ns.

UTC jest standardem stosowanym w internecie, bankowości, lotnictwie oraz precyzyjnych eksperymentach naukowych. Czas ten jest wyznaczany przez Międzynarodowe Biuro Miar i Wag w Sevres pod Paryżem.

Co jednak istotne, Galileo bazuje nie na czasie uniwersalnym, ale na GST, czyli Galileo System Time. Jak wyjaśnia Marco Falcone, mimo że do celów stricte nawigacyjnych nie jest wymagana ścisła zgodność z czasem uniwersalnym, europejski system nawigacji oferuje swoim użytkownikom dane w standardzie UTC. Wiadomości nawigacyjne Galileo zawierają bowiem informacje o różnicy między UTC a GST. Wartość ta jest wyznaczana w Istituto Nazionale di Ricerca Metrologica (INRIM) w Turynie we Włoszech, a następie transmitowana do Centrum Operacyjnego Galileo i dalej do satelitów.

Patrizia Tavella z INRIM wyjaśnia, że wartość UTC ma być dostarczana użytkownikom Galileo z dokładnością nie gorszą niż 26 ns. Ale testy prowadzone w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wykazały, że wartość ta nie przekracza 5 ns.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS