Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-22| GIS, Edukacja, Imprezy

Geomatyka a gospodarka przestrzenna

Geomatyka od lat zajmuje istotne miejsce w kształceniu studentów na kierunku gospodarka przestrzenna. Nic zatem dziwnego, że zagadnienia z nią związane zostały odpowiednio szeroko zaprezentowane na konferencji „Dokąd zmierzasz gospodarko przestrzenna?”, zorganizowanej w dniach 11-13 kwietnia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przez studentów Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej.


Geomatyka a gospodarka przestrzenna <br />
fot. Archiwum SKNGP
fot. Archiwum SKNGP
Pierwszego dnia w panelu „eksperckim” przedstawiono m.in. możliwości wykorzystania GIS w planowaniu przestrzennym oraz możliwości współpracy uczelni z firmą komercyjną na przykładzie wieloletnich kontaktów SGGW z Esri.

W ramach sesji „studenckich” zaprezentowano kilka projektów, w których w większym lub mniejszym stopniu wykorzystywano techniki geoinformacyjne. Znalazły się wśród nich: analiza urbanistyczno-środowiskowa Mokotowskiego Klina Napowietrzającego (Politechnika Warszawska), analiza rynku nieruchomości w Olsztynie (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) oraz prezentacja interaktywnej mapy Kampusu SGGW, dostępnej w programie Community Maps.

W dyskusjach pomiędzy wystąpieniami poruszano między innymi problem, jakich programów powinno się nauczać na kierunku gospodarka przestrzenna. Obowiązujące dawniej treści kształcenia przewidywały kształcenie studentów w zakresie rysunku technicznego (z wykorzystaniem programów typu CAD). Dodatkowo w przypadku studiów inżynierskich obowiązkowe było także kształcenie w zakresie grafiki inżynierskiej, geodezji i kartografii oraz GIS. Obecnie treści kształcenia zastępowane są efektami kształcenia, opisanymi w Krajowych Ramach Kwalifikacji. Efekty te sformułowane są jednak dość ogólnie. Jakkolwiek przewidują kształcenie w zakresie umiejętności posługiwania się właściwymi dla kierunku studiów technologiami informatycznymi, to nie precyzują, jakiego rodzaju powinny być to programy.

Miejmy nadzieję, że wprowadzane zmiany nie spowodują ograniczeń w nauczaniu przedmiotów geoinformacyjnych. Tym bardziej, że – jak wynikało z kilku wystąpień absolwentów kierunku – wytrwałe pogłębianie wiedzy z zakresu GIS oraz uczestniczenie w konkretnych projektach już podczas studiów, jest bardzo pożyteczne. Jak starali się przekonać starsi koledzy licznie zgromadzonych na sali studentów, nawet jak pierwsze próby nie będą do końca udane, to zdobyte doświadczenie pozwoli zachować szanse na „odbicie się” w przyszłości. Dalej możliwe jest nawiązanie współpracy z już działającą, uznaną firmą lub też założenie własnego przedsięwzięcia, czego dobrym przykładem może być firma 24GIS założona przez absolwentów gospodarki przestrzennej z SGGW.

Tomasz Olenderek (Wydział Leśny SGGW)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS