Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-17| Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

Dzień Ziemi na Politechnice Warszawskiej

Nauka w służbie Ziemi to cykl seminariów naukowych organizowanych przez Stowarzyszenie Studentów „Geoida”. Jest on formą świętowania Dnia Ziemi na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Tegoroczna, szósta edycja tego wydarzenia (16 kwietnia) odbywała się pod hasłem „Geodezja a energia odnawialna”.


Dzień Ziemi na Politechnice Warszawskiej

Farmy wiatrowe stanowią źródło energii odnawialnej, które może oddziaływać na wiele elementów środowiska naturalnego. Czy z wiatrakami trzeba walczyć czy jednak warto rozwijać tę dziedzinę energetyki w Polsce? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć przedstawicielka firmy Imagis. Omówiła ona możliwości zastosowania systemów informacji geograficznej do przestrzennej analizy rozmieszczenia farm wiatrowych. Wskazała etapy procesu inwestycyjnego wymagające wsparcia materiałów mapowych. System GIS może pomóc w wyborze lokalizacji, przy analizie wietrzności, ocenie ograniczeń środowiskowych, w określeniu sąsiedztwa obszarów chronionych. Pokazała przykłady opracowań z wykorzystaniem MapInfo i nakładki Encom Discover 3D.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na mapę potencjału energii słonecznej Warszawy. Z jej wykorzystaniem będzie można określić, które dachy budynków najlepiej nadają się pod kolektory słoneczne. O tym, jak takie mapy tworzą sąsiedzi zza zachodniej granicy, mówił Andreas Wicht z Uniwersytetu Nauk Stosowanych we Frankfurcie n. Menem. Opowiedział o projekcie badawczym SUN-AREA służącym do automatycznego określania potencjału energii słonecznej w istniejących budynkach. Wykorzystuje on dane pozyskane z lotniczego skanowania laserowego (25 pkt/m kw.), na podstawie których wykonywany jest NMPT z rozdzielczością 0,5 m. Rozwiązanie oparte na oprogramowaniu ArcGIS/lastools pomaga określić najdogodniejszą lokalizację kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych na dachach domów. Przykładowy projekt słonecznego katastru można obejrzeć pod adresem solardach.hessen.de.

Zasady funkcjonowania domów pasywnych, czyli takich, które charakteryzują się ekstremalnie niskim zapotrzebowaniem na energię do ogrzewania, przedstawili Tomasz Półtorak i Dariusz Kulig z Koła Naukowego Budownictwa Ogólnego. Przekonywali do innowacyjnych energooszczędnych rozwiązań stosowanych w tego typu budynkach, obalając wiele mitów, które narosły już wokół nich. – Nauczmy się mieszkać od nowa – zachęcali.

Wodór jest najlżejszym i najbardziej powszechnym pierwiastkiem we wszechświecie. Jego wartość opałowa jest dwa razy większa niż gazu ziemnego i cztery razy większa niż węgla. Katarzyna Korczak ze Studenckiego Koła Energetyki Niekonwencjonalnej przekonywała, że właśnie on może stać się paliwem przyszłości. Jego zasoby są bowiem praktycznie niewyczerpywalne. Na razie ograniczają nas jednak wysokie koszty technologii jego pozyskiwania.

W tym roku po raz pierwszy studenci zorganizowali też grę terenową, która odbyła się dzień wcześniej (15 kwietnia) na terenie kampusu głównego Politechniki Warszawskiej. Atrakcyjne nagrody dla zwycięzców ufundowali sponsorzy.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS