Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-04-16| GIS, Teledetekcja

Satelity precyzyjnie mierzą deformacje Europy

Radarowe dane satelitarne mogą być źródłem dokładnych danych o pionowych ruchach dużych obszarów lądowych – udowodnił projekt Wide Area Processor (WAP).


Satelity precyzyjnie mierzą deformacje Europy

Przedsięwzięcie to realizuje niemiecka agencja kosmiczna DLR w ramach szerszego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej. W jego ramach udało się opracować oprogramowanie, które na podstawcie danych z satelitów radarowych w zautomatyzowany sposób z dokładnością milimetrową wylicza pionowe deformacje. Do tego celu wykorzystywana jest technologia Persistent Scatterer Interferometry. Polega ona na identyfikacji na obrazach radarowych obiektów silnie rozpraszających mikrofale, np. dachów budynków. Następnie na podstawie interferogramów wyliczane są dla nich deformacje z milimetrową dokładnością.

W pierwszej kolejności możliwości WAP sprawdzono w Grecji, wykorzystując do tego celu 360 GB danych z satelitów ERS-1 oraz ERS-2 zebranych w latach 1992-2003. Następnie zidentyfikowano na nich rozpraszacze. Dla połowy powierzchni kontynentalnej Grecji odnaleziono ich ponad milion. Na terenach rolniczych było ich średnio 10 na kilometr kwadratowy, a w Atenach – nawet 20 razy więcej.

Wyniki analizy tych danych pokazały, że ruchy pionowe w Grecji dochodzą do 10 mm/rok. Największe osiadanie stwierdzono w okolicach Zatoki Korynckiej, Aten oraz miasta Larissa. Ruchy w przeciwnym kierunku stwierdzono natomiast w regionie Salonik.

Teraz naukowcy z DLR planują w podobnej technologii przeanalizować deformacje na terenie całej Europy. Pracę rozpoczęli od północnych Niemiec. Do tego celu wykorzystują dane z satelitów ERS pochodzące nawet z początku lat 90. XX wieku. Naukowcy będą mogli zastosować informacje także z satelitów Envisat, ALOS, TerraSAR-X czy Sentinel-1, bo oprogramowanie WAP jest kompatybilne z różnymi sensorami.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama