|2007-01-03|
Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy
Narada GGK z wojewódzkimi inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznego
Aktualne problemy służby geodezyjnej i kartograficznej były tematem dzisiejszej (3 stycznia) narady głównego geodety kraju Wiesława Potrapeluka z wojewódzkimi inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Była to pierwsza narada z przedstawicielami tego szczebla służby geodezyjnej i kartograficznej od chwili objęcia przez niego stanowiska (koniec października 2006 r.). W swoim wystąpieniu Wiesław Potrapeluk przedstawił sytuację, jaką zastał w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i problemy z tym związane. Poinformował o dalszych planach związanych z wykonaniem projektu GEOPORTAL.GOV.PL, powodach odstąpienia od kilku przetargów (w ramach tego projektu) i wprowadzonych zmianach w jego realizacji. Te ostatnie czekają na akceptację ministra. Jako główne przesłanie dla geodezji GGK wskazał dostarczenie przez nią informacji o terenie dokładnej (w sensie ontologicznym, semantycznym i lokalizacyjnym) i społecznie użytecznej. Podkreślił także konieczność stworzenia standaryzacji danych na etapie ich tworzenia.
Z kolei wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak zaprezentował referat o roli geodezji w budowie społeczeństwa informacyjnego, trendy rozwojowe na świecie i miejsce geodezji. Potwierdzając słowa GGK, stwierdził, że zarówno projekty IPE, jak i GEOPORTAL.GOV.PL będą kontynuowane, ale w nieco zmienionym zakresie. Jego zdaniem rola geodezji powinna być skierowana na: opracowanie jasnej polityki geoinformacyjnej, wdrażanie standardów ISO i OGC, budowę baz metadanych, a także opracowanie i udostępnianie danych. Stwierdził, że nową rolę geodezji widzi jako: budowniczego społeczeństwa informacyjnego. Arleta Grzesik, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach, skupiła się na omówieniu roli WINGiK-ów w procesie budowy i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (m.in.: merytoryczna pomoc geodetom powiatowym, rozstrzyganie sporów na styku wykonawca-ODGiK, monitorowanie wykorzystania produktów). Zaawansowanie projektów unijnych realizowanych przez GUGiK omówili przedstawiciele urzędu: Agnieszka Mizera, kierownik projektu „PHARE 2003 – zintegrowany system katastralny, faza III” (oficjalne jego zakończenie wyznaczono na 17 listopada 2006 r., ale prace będą kontynuowane do końca lutego br.), Monika Kupis „GEOPORTAL.GOV.PL”, Andrzej Perkowski, kierownik projektu „PHARE 2003 – wektoryzacja map katastralnych w Polsce” (do 30 listopada kontrola ilościowa się zakończyła, do 31 marca zakończy się kontrola jakościowa, do 30 maja ma się zakończyć rozliczenie projektu). W podsumowaniu zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Adam Klimek stwierdził, że realizacja wszystkich tych projektów, niestety, jest opóźniona i w związku z tym GUGiK rozpoczyna wewnętrzne prace audytorskie mające na celu wyjaśnienie, dlaczego pojawiły się problemy z tym związane. Na zakończenie otwartej części spotkania Witold Radzio omówił od strony prawnej zasady przeprowadzania przez WINGiK-ów kontroli działalności starostów w zakresie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków.
AW
|