wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-01-03| Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Narada GGK z wojewódzkimi inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznegoAktualne problemy służby geodezyjnej i kartograficznej były tematem dzisiejszej (3 stycznia) narady głównego geodety kraju Wiesława Potrapeluka z wojewódzkimi inspektorami nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.

Była to pierwsza narada z przedstawicielami tego szczebla służby geodezyjnej i kartograficznej od chwili objęcia przez niego stanowiska (koniec października 2006 r.). W swoim wystąpieniu Wiesław Potrapeluk przedstawił sytuację, jaką zastał w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i problemy z tym związane. Poinformował o dalszych planach związanych z wykonaniem projektu GEOPORTAL.GOV.PL, powodach odstąpienia od kilku przetargów (w ramach tego projektu) i wprowadzonych zmianach w jego realizacji. Te ostatnie czekają na akceptację ministra.
Jako główne przesłanie dla geodezji GGK wskazał dostarczenie przez nią informacji o terenie dokładnej (w sensie ontologicznym, semantycznym i lokalizacyjnym) i społecznie użytecznej. Podkreślił także konieczność stworzenia standaryzacji danych na etapie ich tworzenia.

Z kolei wiceprezes GUGiK dr Adam Iwaniak zaprezentował referat o roli geodezji w budowie społeczeństwa informacyjnego, trendy rozwojowe na świecie i miejsce geodezji. Potwierdzając słowa GGK, stwierdził, że zarówno projekty IPE, jak i GEOPORTAL.GOV.PL będą kontynuowane, ale w nieco zmienionym zakresie.
Jego zdaniem rola geodezji powinna być skierowana na: opracowanie jasnej polityki geoinformacyjnej, wdrażanie standardów ISO i OGC, budowę baz metadanych, a także opracowanie i udostępnianie danych. Stwierdził, że nową rolę geodezji widzi jako: budowniczego społeczeństwa informacyjnego.
Arleta Grzesik, dyrektor Departamentu Informacji o Nieruchomościach, skupiła się na omówieniu roli WINGiK-ów w procesie budowy i modernizacji ewidencji gruntów i budynków (m.in.: merytoryczna pomoc geodetom powiatowym, rozstrzyganie sporów na styku wykonawca-ODGiK, monitorowanie wykorzystania produktów).
Zaawansowanie projektów unijnych realizowanych przez GUGiK omówili przedstawiciele urzędu: Agnieszka Mizera, kierownik projektu „PHARE 2003 – zintegrowany system katastralny, faza III” (oficjalne jego zakończenie wyznaczono na 17 listopada 2006 r., ale prace będą kontynuowane do końca lutego br.), Monika Kupis „GEOPORTAL.GOV.PL”, Andrzej Perkowski, kierownik projektu „PHARE 2003 – wektoryzacja map katastralnych w Polsce” (do 30 listopada kontrola ilościowa się zakończyła, do 31 marca zakończy się kontrola jakościowa, do 30 maja ma się zakończyć rozliczenie projektu).
W podsumowaniu zastępca dyrektora Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego Adam Klimek stwierdził, że realizacja wszystkich tych projektów, niestety, jest opóźniona i w związku z tym GUGiK rozpoczyna wewnętrzne prace audytorskie mające na celu wyjaśnienie, dlaczego pojawiły się problemy z tym związane. Na zakończenie otwartej części spotkania Witold Radzio omówił od strony prawnej zasady przeprowadzania przez WINGiK-ów kontroli działalności starostów w zakresie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS