Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-04-04| Geodezja, Prawo, Instytucje

Co proponują geodeci do Kodeksu budowlanego?

Geodeta powinien stać się pełnoprawnym uczestnikiem procesu budowlanego – to najważniejsza propozycja organizacji geodezyjnych do Kodeksu budowlanego. O innych sugestiach można przeczytać w najnowszym Biuletynie Geodezyjnej Izby Gospodarczej.


Co proponują geodeci do Kodeksu budowlanego?

Przypomnijmy, że ustawa ta ma w jednym akcie grupować przepisy dotyczące procesu inwestycyjno-budowlanego. Jakie konkretnie zmiany proponują GIG, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polska Geodezja Komercyjna? Do Prawa Budowlanego i przepisów wykonawczych sugerują:
1) Wpisanie geodety w art. 17 jako uczestnika procesu budowlanego.
2) Ustalenie rodzajów, treści i formy dokumentów geodezyjnych dla każdego etapu procesu inwestycyjnego i budowlanego.
3) Zapisanie w ustawie obowiązkowych etapów obsługi geodezyjnej: przed rozpoczęciem inwestycji, w trakcie budowy oraz po zakończeniu realizacji inwestycji.
4) Ustalenie zasady, że do procesów inwestycyjnych i prac budowlanych mogą być wykorzystywane wyłącznie aktualne dane geodezyjne.
5) Przyjęcie ustawowych zapisów, jakie obiekty budowlane muszą być systematycznie monitorowane geodezyjnie i w jakim trybie oraz komu muszą być przekazywane raporty o niebezpieczeństwie wystąpienia katastrof budowlanych.

Organizacje sugerują ponadto wprowadzenie następujących zmian do Prawa geodezyjnego i kartograficznego:
1) Uproszczenie i przyspieszenie procesów przygotowawczych inwestycji oraz procesów budowlanych.
2) Głównymi rejestrami publicznymi, które powinny zapewnić szybką realizację inwestycji, są EGiB i GESUT. Muszą one zostać w trybie pilnym zmodernizowane i na bieżąco prowadzone na koszt Skarbu Państwa i samorządów terytorialnych.
3) Ustalenie zasady, że każda nieruchomość, na której będzie realizowana inwestycja, musi mieć wcześniej ustalone granice wg stanu prawnego.
4) Dla przyspieszenia przygotowania nieruchomości pod budowę należy uprościć procedury związane z rozgraniczaniem nieruchomości.
5) Należy uprościć podziały nieruchomości, a nadzór nad nimi przekazać Głównemu Geodecie Kraju.

Biuletyn GIG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama