Przypomnijmy, że ustawa ta ma w jednym akcie grupować przepisy dotyczące procesu inwestycyjno-budowlanego. Jakie konkretnie zmiany proponują GIG, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Polska Geodezja Komercyjna? Do Prawa Budowlanego i przepisów wykonawczych sugerują:
1) Wpisanie geodety w art. 17 jako uczestnika procesu budowlanego.
2) Ustalenie rodzajów, treści i formy dokumentów geodezyjnych dla każdego etapu procesu inwestycyjnego i budowlanego.
3) Zapisanie w ustawie obowiązkowych etapów obsługi geodezyjnej: przed rozpoczęciem inwestycji, w trakcie budowy oraz po zakończeniu realizacji inwestycji.
4) Ustalenie zasady, że do procesów inwestycyjnych i prac budowlanych mogą być wykorzystywane wyłącznie aktualne dane geodezyjne.
5) Przyjęcie ustawowych zapisów, jakie obiekty budowlane muszą być systematycznie monitorowane geodezyjnie i w jakim trybie oraz komu muszą być przekazywane raporty o niebezpieczeństwie wystąpienia katastrof budowlanych.
Organizacje sugerują ponadto wprowadzenie następujących zmian do Prawa geodezyjnego i kartograficznego:
1) Uproszczenie i przyspieszenie procesów przygotowawczych inwestycji oraz procesów budowlanych.
2) Głównymi rejestrami publicznymi, które powinny zapewnić szybką realizację inwestycji, są EGiB i GESUT. Muszą one zostać w trybie pilnym zmodernizowane i na bieżąco prowadzone na koszt Skarbu Państwa i samorządów terytorialnych.
3) Ustalenie zasady, że każda nieruchomość, na której będzie realizowana inwestycja, musi mieć wcześniej ustalone granice wg stanu prawnego.
4) Dla przyspieszenia przygotowania nieruchomości pod budowę należy uprościć procedury związane z rozgraniczaniem nieruchomości.
5) Należy uprościć podziały nieruchomości, a nadzór nad nimi przekazać Głównemu Geodecie Kraju.
Biuletyn GIG