Tematyka tegorocznego spotkania, które podzielono na 4 sesje referatowe, będzie dotyczyła przede wszystkim praktycznych aspektów wdrożeń systemów informacji przestrzennej w jednostkach administracji publicznej. W szczególności będzie obejmować: spełnianie wymogów prawa przez administrację publiczną w zakresie wdrażania systemów GIS, omijanie przeszkód i dobrych praktyk z tym związane, zalety i wady już istniejących systemów oraz nowości oferowane przez firmy sektora geoinformatycznego.
I tak na przykład, o wdrażaniu standardów technicznych w zakresie zakładania i prowadzenia baz danych w systemach teleinformatycznych w swoim wystąpieniu będzie mówił dyrektor Jerzy Zieliński z GUGiK. Możliwości implementacji funkcjonujących rejestrów publicznych dla potrzeb budowy Infrastruktury Informacji Przestrzennej na szczeblu wojewódzkim i powiatowym będą z kolei tematem wystąpienia dr Ludmiły Pietrzak, prof. Andrzeja Hopfer i prezesa SGP Stanisława Cegielskiego. Nad tym, jak bardzo publiczna jest informacja geograficzna będzie się zastanawiał Michał Mackiewicz z GIS Support, a Krzysztof Borys z Geobidu spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy wszystko zostało przemyślane w nowych rozporządzeniach wprowadzonych ustawą o IIP.
Geodeta województwa mazowieckiego podzieli się doświadczeniami z wdrażania Systemu Informacji Przestrzennej w województwie mazowieckim, natomiast wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego we Wrocławiu Alicja Meusz opowie o opracowywaniu baz danych ewidencji gruntów i budynków jako baz referencyjnych GIS na terenie województwa dolnośląskiego. Z kolei Przedstawiciele KW Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku omówią wybrane zagadnienia ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej w zobrazowaniach przestrzennych.
X Podlaskiemu Forum GIS patronuje marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, a udział w nim zapowiedział m.in. główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.
Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA oraz portalu Geoforum.pl.