Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-03-30| Geodezja, Prawo, Instytucje

Wreszcie będzie wiadomo co zrobić, gdy znajdziemy... bazę danych

Podczas posiedzenia Rady Ministrów 26 marca br. dyskutowano m.in. nad projektem ustawy o rzeczach znalezionych przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.


Wreszcie będzie wiadomo co zrobić, gdy znajdziemy... bazę danych
Nowy akt, tak jak i inne, ma uwzględnić cyfrowe oblicze naszego kraju. Odnajdujemy w nim znajome elementy. W projektowanej ustawie zostaną określone m.in. obowiązki i uprawnienia znalazcy baz danych wymienionych w treści załączników 1 i 2 do dyrektywy INSPIRE, a także zasady i sposób przejmowania znalezionych baz danych, sposób poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru, zasady postępowania ze zbiorami danych w znalezionych bazach, procedury związane z poszukiwaniem właścicieli itp.

Przepisy nowej ustawy będą uwzględniać różne sytuacje oraz zróżnicowany charakter rzeczy znalezionych. W przypadku, gdy znalazca nośnika z bazą danych nie zna tożsamości właściciela, będzie zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia o znalezisku starosty lub proboszcza właściwych ze względu na miejsce swego zamieszkania lub miejsce znalezienia rzeczy lub też najbliższy oddział straży miejskiej.

Ustawa nakłada na starostę i proboszcza obowiązek publicznego ogłoszenia o znalezieniu rzeczy. Zgodnie z projektem znalazcy będzie przysługiwać znaleźne. Jego wysokość dla rzeczy określono na 1/10 jej wartości. W przypadku baz danych będzie ono zależne od liczby bajtów na nośniku i miejsca znalezienia. Według wstępnych obliczeń najbardziej będzie się opłacało znaleźć bazę danych TBD w Puszczy Białowieskiej, a najmniej – bazę NMT w promieniu 2 km od siedziby CODGiK.

Przewidziano także, że baza danych nie może stać się własnością znalazcy. W sytuacji, gdy w przewidzianym ustawą terminie właściciel zgubionej bazy/rzeczy nie odbierze jej od starosty lub proboszcza, to podlega ona licytacji.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS