Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-03-23| GIS, Mapy

Haker nielegalnie skartował internet

Pewien anonimowy informatyk o pseudonimie Carna w prosty sposób przejął kontrolę nad 420 tys. urządzeń podłączonych do sieci m.in. po to, by stworzyć światową mapę internetu.


Haker nielegalnie skartował internet

Pomysł na nietypowe badanie nazwane „Internet Census 2012” powstał, gdy informatyk całkiem przypadkiem odkrył, że do sieci podłączonych jest wiele urządzeń z Linuksem (drukarki, kamery internetowe, routery), do których dostęp chroniony był domyślnymi danymi logowania lub nie miały one jakichkolwiek zabezpieczeń. Postanowił więc stworzyć skrypt, który przejmowałby nad nimi kontrolę i tworzył na ich bazie botneta. Łącznie zainfekowano w ten sposób 420 tys. urządzeń. Anonimowy informatyk przyznał, że liczba ta byłaby znacznie wyższa, gdyby dostosował skrypt do innych kategorii urządzeń.

Tak utworzony botnet teoretycznie umożliwiałby prowadzenie nielegalnej działalności na dużą skalę: np. rozsyłanie spamu, dokonywanie oszustw internetowych czy wykradanie poufnych informacji. Według zapewnień inicjatora eksperymentu, do niczego takiego nie doszło. Urządzenia wykorzystano natomiast do celów naukowych, w tym stworzenia mapy adresów IPv4. Do ich lokalizacji na mapie świata wykorzystano bazę GeoLite. Na tej podstawie stworzono zarówno mapę zeskanowanych adresów IPv4 (także w formie efektownych animacji), a także mapę 420 tys. niezabezpieczonych urządzeń.

Po zakończeniu eksperymentu złośliwe oprogramowanie usunięto z zainfekowanych komputerów, a wszystkie wyniki badania opublikowano w internecie. Łącznie zajmują one aż 1,5 TB. W badaniu „Internet Census 2012” doliczono się 1,3 mld używanych adresów IPv4 oraz oszacowano, że liczba tych nieużywanych wynosi 2,3 mld.

Źródło: Spiegel, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS