Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-03-22| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Imprezy

Podyskutowaliśmy z okazji Dnia Geodety Europejskiego

Europejska Organizacja Geodetów (CLGE) ustanowiła w tym roku 22 marca „Dniem Geodety Europejskiego i Geoinformacji”. Z tej okazji Polska Geodezja Komercyjna i Geodezyjna Izba Gospodarcza zorganizowały spotkanie pod hasłem „Dokąd zmierzasz polska geodezjo?”.


Podyskutowaliśmy z okazji Dnia Geodety Europejskiego
Prowokujący tytuł spinał 21 problemów, które zdaniem organizacji przedsiębiorców w znaczący sposób wpływają na złą kondycję branży geodezyjnej.
Według prezesa PGK Waldemara Klocka firmy geodezyjne znalazły się w głębokim dołku, przyczyną tego stanu rzeczy nie jest jednak panujący kryzys gospodarczy.
Spora część wskazanych przez firmy problemów dotyczy bowiem braku rozwiązań systemowych. Ich zakres wykracza jednak poza pole działania Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii czy nawet Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Dotyczy to m.in.:
-niedostatecznego finansowania zadań geodezji (określonych w przepisach),
-wyłączności państwowych WBGiTR-ów na prowadzenie prac scaleniowych,
-przejmowania przez ARiMR zadań realizowanych dotąd przez firmy komercyjne,
-udziału w przetargach publicznych na roboty geodezyjne firm należących do urzędników administracji geodezyjnej,
-nadmiaru kształconych geodetów i niskiej jakości absolwentów, głównie tych opuszczających mury prywatnych szkół i uczelni,
-podziału branży między różne resorty i agencje (Ministerstwo Rolnictwa, ARiMR, PKP, MON, GUGiK, Lasy Państwowe),

Postulowano między innymi:
-wprowadzenie równego statusu geodetów i pozostałych uczestników procesu inwestycyjnego przy budowie obiektów liniowych,
-ograniczenie stosowania kryterium najniższej ceny w przetargach (skutkuje to spadkiem jakości prac i stosowaniem cen dumpingowych),
-wyprowadzenie geodezji i kartografii ze starostw powiatowych (z uwagi m.in. na niedostateczne finansowanie).

Inne sprawy, o których mówili przedsiębiorcy, leżą już w gestii GUGiK i MAC czy też samego środowiska. Należą do nich chociażby:
-uproszczenie procedur przy pracach związanych z mapami do celów projektowych oraz ewidencją gruntów i budynków,
-likwidacja bieżących kontroli prac geodezyjnych w PODGiK-ach i odbiurokratyzowanie procedur,
-stworzenie nowoczesnego cennika opłat za materiały i usługi ODGiK,
-poprawa jakości wykonywanych prac,
-przestrzeganie zasad etyki zawodowej.

Przedsiębiorcy wskazywali także na potrzebę zwiększenia środków finansowych przeznaczanych na geodezję i kartografię. Osobną sprawą jest utworzenie samorządu zawodowego geodetów i kartografów. Według Waldemara Klocka (fot.) w geodezji potrzebna jest dzisiaj rewolucja, bo mimo urynkowienia gospodarki przedsiębiorcy wciąż muszą domagać się realizacji postulatów, z którymi występowali ponad 20 lat temu. Według niego część problemów rozwiązałby samorząd zawodowy, który byłby także głównym partnerem do rozmów z administracją.

Dyskusja nie dała odpowiedzi na tytułowe pytanie, bo w dużej mierze wszystko, co o nas, dzieje się bez nas. Padło jednak kilka celnych uwag i pomysłów.

W spotkaniu zorganizowanym 21 marca w Warszawie udział wzięli m.in.: główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski, prezes PTIP prof. Jerzy Gaździcki, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. Alina Maciejewska, geodeta woj. mazowieckiego Krzysztof Mączewski, geodeta m.st. Warszawy Tomasz Myśliński, prof. Andrzej Makowski, wiceprezes SGP dr hab. Andrzej Pachuta, prof. Wojciech Wilkowski, prezes OPGK Gdańsk Wojciech Frankowski, prezes PMG Katowice Tomasz Białożyt, prezes MPG Łódź Grzegorz Ignaciuk, prezes PGK Waldemar Klocek – gospodarz spotkania.

CLGE wybrała marzec na obchody Dnia Geodety Europejskiego i Geoinformacji dla uczczenia Gerarda Merkatora, flamandzkiego geografa, matematyka i kartografa, który urodził się 5 marca 1512 roku.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS