Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-03-14| GIS, Firma, Instytucje

Unizeto: połowa gmin wciąż bez GIS-u

Z badania firmy Unizeto Technologies wynika, że tylko 47% gmin używa oprogramowania informatycznego do zarządzania i udostępniania informacji przestrzennej. Ponadto wciąż wiele używanych przez urzędników aplikacji umożliwia jedynie cyfryzację map bez ich dalszego przetwarzania.


Unizeto: połowa gmin wciąż bez GIS-u <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa

Spółka Unizeto Technologies, wdrażając na rynek system UniGmina GIS umożliwiający cyfryzację i przetwarzanie planów przestrzennych, zbadała aktualny stan wykorzystania rozwiązań informatycznych o podobnym charakterze w jednostkach samorządu terytorialnego. W badaniu wzięło udział ponad tysiąc gmin. Tylko nieco ponad połowa wskazała, że wykorzystuje rozwiązania informatyczne w zakresie informacji przestrzennej.

Niestety, ten wynik dodatkowo psuje fakt, że jest to obecnie bardzo często oprogramowanie do tworzenia cyfrowych wersji map udostępnianych potem statycznie w serwisach internetowych, których nie można elektronicznie przetwarzać na potrzeby administracyjne. Jednak coraz częściej można spotkać również złożone systemy typu GIS, które pozwalają na pełne powiązanie prac urzędu z cyfrowymi planami przestrzennymi. Pozwala to wydatnie skracać procedury rozpatrywania wniosków, np. o udzielenie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Badanie wykorzystania oprogramowania informatycznego do zarządzania i udostępniania informacji przestrzennych zostało przeprowadzone w grudniu 2012 r. W ramach jego realizacji informacji na temat wykorzystywanych rozwiązań udzieliło 1075 jednostek samorządu terytorialnego z całej Polski.

Źródło: Unizeto Technologies


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama