Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-03-14| GIS, Teledetekcja, Firma

Druga Plejada i szósty SPOT gotowe do pracy

Francuskie satelity teledetekcyjne Pleiades 1B i SPOT 6 zakończyły okres kalibracji instrumentów optycznych, w trakcie którego wykonano zobrazowania testowe. Instrumenty przełączono w stan operacyjny – informuje krajowy dystrybutor danych z tych aparatów, firma Astri Polska.


Druga Plejada i szósty SPOT gotowe do pracy <br />
Tatry w podczerwieni (Astri Polska)
Tatry w podczerwieni (Astri Polska)

Pleiades 1B został wystrzelony na orbitę okołoziemską 2 grudnia 2012 roku. Podobnie jak Pleiades 1A zapewnia rozdzielczość produktów na poziomie 50 cm wzdłuż ścieżki o szerokości 20 km. Oba aparaty mają możliwość rewizyty w czasie krótszym niż 24 godziny, co pozwala na monitorowanie zdarzeń z dnia na dzień. Każdy z tych satelitów może pozyskać w ciągu doby do miliona kilometrów kwadratowych zobrazowań.

Na stronie Astrium dostępne są pierwsze zobrazowania wykonane przez Pleiades 1B, które przedstawiają pożary lasów w Australii. W 24-godzinnym cyklu konstelacja zeskanowała powierzchnię 66 tys. hektarów. Umożliwiło to monitorowanie rozprzestrzeniania się ognia oraz pozwoliło wskazać miejsca, w których dochodziło do nowych pożarów.

Z kolei SPOT 6 zapewnia półtorametrową rozdzielczość produktów przy wyjątkowo szerokiej ścieżce (60 km). Astri Polska we współpracy z Geosystems Polska pozyskała w ubiegłym roku, jeszcze w trybie testowym, wysokorozdzielcze zobrazowania SPOT 6 dla terenów Tatr i granicy polsko-czeskiej. Dzięki tym zdjęciom oraz materiałom archiwalnym z 1992 i 2002 r., pozyskanym ze starszych wersji aparatów SPOT, zostanie przeprowadzone badanie ekosystemu Tatr oraz jego zmian na przestrzeni dwóch dekad.

W 2014 roku konstelacja zostanie uzupełniona o satelitę SPOT 7, którego wystrzelenie planowane jest na pierwszy kwartał 2014 roku.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS