Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-02-20| Geodezja, Mapy, Przetargi, Instytucje

Topograficzne plany Roskartografii


Roskartografia, rosyjski urząd ds. geodezji i kartografii, opublikowała założenia do projektu wykonania cyfrowej mapy topograficznej Federacji Rosyjskiej i planów kilkuset miast. Obecnie cały teren Rosji pokryty jest mapami w skalach od 1:25 000 do 1:1 000 000. W wersji cyfrowej w 100% dostępne są tylko mapy w skalach 1:200 000 i 1:1 000 000.

W znakomitej większości treść map jest zdezaktualizowana (70-90% arkuszy). Według Roskartografii na odnowienie całego szeregu skalowego w tradycyjnej technologii należałoby wydać 40-50 mld rubli. Dlatego w realizacji projektu wykorzystane zostaną nowoczesne metody, m.in. zdjęcia satelitarne, technologia GPS oraz proces automatycznej generalizacji.

W efekcie stworzona zostanie cyfrowa baza danych kartograficznych, służąca budowie systemów informacyjnych na poziomie federalnym i regionalnym, z zasobu wykluczone zostaną materiały zdezaktualizowane. Realizacja projektu zaspokoi potrzeby użytkowników dotyczące map we wszystkich skalach oraz zapewni nowoczesne metody aktualizacji materiałów. W założeniach mówi się także o stworzeniu rynku map topograficznych oraz warunków do inwestowania w produkcję geodezyjno-kartograficzną.

Według autorów projektu do 2008 r. gotowa byłaby mapa 1:100 000, do 2009 r. - 1:50 000. Cyfrowe plany miast mają być wykonywane w skalach 1:2000-1:25 000, wraz z nimi powstawałyby także bazy adresowe.

Roskartografia


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS