Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-03-11| Prawo, Przetargi

Prawo przetargowe krępuje polską naukę

Prawo zamówień publicznych blokuje działalność krajowych instytucji naukowych – alarmują na łamach „Gazety Wyborczej” młodzi naukowcy i ogłaszają akcję „Realizacja PZP wiąże ręce nauce”.


Prawo przetargowe krępuje polską naukę <br />
fot.: profil akcji na Facebooku
fot.: profil akcji na Facebooku

Wśród trójki jej inicjatorów jest m.in. dr Albina Mościcka z Instytutu Geodezji i Kartografii. Co nie podoba się naukowcom w obowiązujących regulacjach prawnych? Przede wszystkim jeden z najniższych w Europie progów, od którego trzeba ogłaszać przetarg (14 tys. euro). W rezultacie nawet drobne rzeczy muszą być zamawiane w czasochłonnej i sztywnej procedurze. Drugi problem to fakt, że w świetle Pzp badania naukowe niczym nie różnią się od „zakupy kartofli czy budowy mostu” – liczy się tylko cena, a nie wiedza czy umiejętności.

Naukowcy już od wielu lat protestują przeciwko tym zapisom, ale na razie nie przyniosło to żadnych skutków. Urząd Zamówień Publicznych argumentuje bowiem, że ustawa jest dobra, tylko uczelnie nie potrafią jej stosować. Dlatego akcja „Realizacja PZP wiąże ręce nauce” przybrała bardziej nietypową formę. Na jej profilu na Facebooku publikowane są zdjęcia naukowców ze związanymi rękoma. Jak można przeczytać na tym portalu społecznościowym, happening i nagłośnienie sprawy przyniosły pierwsze efekty: dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju powołał zespół ekspertów, który w ciągu najbliższych tygodni ma przygotować projekt założeń nowelizacji Pzp uwzględniającej specyfikę i postulaty środowiska naukowego.

Źródło: Wyborcza.pl, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama