|2013-03-11|
Mapy
Łódź ma atlas dla niewidomych
W zeszłym tygodniu w łódzkim magistracie zaprezentowano „Atlas Miasta dla Osób Niewidomych i Słabowidzących”. To pierwsze takie wydawnictwo dla tego miasta wykonane w druku tyflograficznym.
Publikacja składa się z 21 plansz wykonanych w alfabecie Braille'a, podzielonych na dwie części: ogólną, ukazującą położenie Łodzi w kraju i województwie, oraz szczegółową prezentującą ważne miejsca w mieście. Opracowanie zawiera planszę z legendą oraz broszurę z wykazem materiałów, skrótów i obiektów zamieszczonych na wypukłych mapach z folii. Plansze atlasu składają się z kolorowej wkładki wydrukowanej na kartonie w druku płaskim i powiększonym (przydatne dla osób słabowidzących) oraz wypukłego obrazu mapy wykonanego technologią termoformowania z folii PET. Plansze plastikowe zawierają również opisy przedstawione alfabetem Braille´a.
– Jestem bardzo zadowolona, że udało nam się zrealizować projekt, jakim jest „Atlas Miasta Łodzi dla Osób Niewidomych i Słabowidzących”. Łódź jest piątym po Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Płocku miastem które dysponuje tego typu wydawnictwem – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Na razie przygotowano 100 egzemplarzy atlasu. Będą one rozdysponowane wśród bibliotek, fundacji i organizacji skupiających osoby z niesprawnością wzrokową. Z publikacji będzie można skorzystać również w Urzędzie Miasta Łodzi, jego delegaturach oraz w Centrum Kontaktu z Mieszkańcami.
W skład zespołu, który zredagował i wydał Atlas, weszli: Jan Schnerch – dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji, Ewa Ściborska – rzecznik osób niepełnosprawnych, a także przedstawiciele Polskiego Związku Osób Niewidomych oraz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych. Znaczącego wsparcia pod względem technicznym i merytorycznym w powstaniu wydawnictwa udzielili ponadto pracownicy Fundacji „Szansa Dla Niewidomych”. Redaktorem technicznym atlasu był Jan Maciej Czajkowski.
Źródło: UM Łodzi
|