|2013-02-21|
GNSS, Teledetekcja
Mniej pieniędzy na Copernicusa i Galileo
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-20 zabezpieczono środki na wspólnotowe programy monitoringu Ziemi Copernicus (d. GMES) oraz nawigacji satelitarnej Galileo.
Do końca dekady Copernicus otrzyma 3,786 mld euro. Większość z tych środków (2,4 mld) trafi na budowę segmentu kosmicznego. Reszta zostanie przeznaczona na komponent in-situ, czyli uzupełniające sensory naziemne, nawodne i lotnicze, a także budowę usług. Dotychczas na Copernicusa Unia Europejska oraz Europejska Agencja Kosmiczna wydały 3,4 mld euro.
Jak zauważa serwis Kosmonauta.net, pierwotnie Komisja Europejska proponowała dla GMES 5,8 mld euro, czyli 2 mld euro więcej. Co te poważne cięcia oznaczają dla przyszłości Copernicusa, na razie nie wiadomo. W komunikacie prasowym ESA wyraża jednak zadowolenie z tego kompromisu i przypomina, że dzięki tym środkom do 2030 r. powstanie 83 tys. miejsc pracy. Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno proponowano, by GMES w ogóle nie był finansowany z unijnego budżetu, ale z oddzielnych składek poszczególnych państw członkowskich.
Cięcia dotkną również program europejskiego systemu nawigacji satelitarnej, choć będą znacznie mniejsze niż w przypadku Copernicusa. Galileo otrzyma 6,3 mld euro, czyli o około 700 mln euro mniej, niż proponowano.
Unijny budżet na lata 2014-20 może się jednak jeszcze zmienić. Musi go bowiem zaakceptować Parlament Europejski, co powinno nastąpić najpóźniej latem tego roku.
JK
|