Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-19| Teledetekcja

Sentinel niczym Landsat

Agencje kosmiczne Europy (ESA) oraz USA (NASA) prowadzą prace, które mają znacząco ułatwić łączenie w jednym projekcie zobrazowań z satelitów Sentinel-2 i Landsat-8.


Sentinel niczym Landsat <br />
fot. ESA
fot. ESA

Jak podkreśla ESA, obecnie w satelitach teledetekcyjnych kładzie się nacisk na redukcję liczby zakresów spektralnych i szerokości ścieżki zbierania danych, a to znacznie utrudnia prowadzenie zdalnego monitorowania środowiska na dużych obszarach. Wyjątkami są m.in. misje Landsat Data Continuity Mission oraz Sentinel-2.

W ramach tej pierwszej w tym miesiącu wystrzelono satelitę LDCM (który ma zostać przemianowany na Landsat-8). Obrazuje on Ziemię w 11 zakresach promieniowania z pikselem 15-100 m. Z kolei Sentinel-2 to przedsięwzięcie realizowane z myślą o europejskim programie Copernicus. W ramach tej misji ESA wyniesie dwa aparaty obrazujące Ziemię w 13 kanałach z rozdzielczością 10-20 metrów. Pierwszy powinien wystartować w przyszłym roku.

W ocenie ESA i NASA, jeśli połączy się możliwości tych trzech satelitów, uzyska się dostęp do obrazów dowolnego miejsca Ziemi co trzy dni. By to osiągnąć, obrazy z Landsata 8 i Sentinela-2 muszą być jednak porównywalne. Cechę tę ma zapewnić tocząca się właśnie kampania wzajemnej kalibracji instrumentów w obu tych misjach. Dzięki niej naukowcy zyskają dostęp do zobrazowań o podobnych właściwościach radiometrycznych, bez konieczności ich żmudnego przetwarzania. Pierwszą część prac przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych na sensorach LDCM, teraz amerykańscy i europejscy naukowcy prowadzą podobne badania na instrumentach Sentilela-2.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS