Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-12| GIS, Mapy, Instytucje

Nowe atlasy geologiczne aglomeracji

Po Wrocławiu i Rybniku kolejne dwa miasta doczekały się własnych atlasów geologiczno-inżynierskich.


Nowe atlasy geologiczne aglomeracji

Nowe bazy danych wraz atlasami geologiczno-inżynierskimi Łodzi i aglomeracji Wałbrzych-Świebodzice-Kamienna Góra powstały dzięki współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, Przedsiębiorstwa Geologicznego we Wrocławiu PROXIMA SA i Przedsiębiorstwa Geologicznego SA w Krakowie. Zawierają największy i unikatowy w Polsce zbiór cyfrowych danych pozyskanych z dokumentacji geologiczno-inżynierskich, geotechnicznych, hydrogeologicznych oraz profili otworów wiertniczych, w tym z:
• 27 000 otworów wykonanych na obszarze aglomeracji łódzkiej (o łącznym metrażu ponad 380 tys. mb);
• 18 700 otworów wykonanych na terenie aglomeracji Wałbrzych-Świebodzice-Kamienna Góra (łącznie 15 tys. mb)

Na podstawie tak bogatego zbioru danych wykonano mapy tematyczne w skali 1:10 000, które umożliwiają ocenę warunków geologiczno-inżynierskich oraz stanowią cenne narzędzie do prawidłowego i racjonalnego planowania przestrzennego, na przykład wyboru lokalizacji osiedli mieszkaniowych czy wytyczania tras obiektów liniowych. Opracowanie uzupełniają przekroje geologiczno-inżynierskie przedstawiające regionalną budowę geologiczną i karty otworów wiertniczych.

Atlasy wykonywane były w latach 2009-12 na zlecenie Ministerstwa Środowiska. Środki finansowe na ich realizację pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oba opracowania zebrały bardzo pochlebne opinie Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mapy oraz karty otworów można pobrać ze strony internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego http://atlasy.pgi.gov.pl

Krzysztof Majer i Adam Roguski (PIG)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS