Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-02-12| Teledetekcja

Landsat 8 na orbicie

Wczoraj wieczorem polskiego czasu (11 lutego) z bazy Vandenberg w Kalifornii z powodzeniem wystrzelono ósmego satelitę Landsat, przedłużając misję tego satelitarnego programu obserwacji Ziemi o przynajmniej 5 lat.


Landsat 8 na orbicie

Dokładna nazwa misji to Landsat Data Continuity Mission (LDCM), co ma odzwierciedlać fakt, że głównym celem przedsięwzięcia jest dalsze gromadzenie średniorozdzielczych danych o środowisku na całej Ziemi. A dzięki konstelacji Landsat proces ten trwa nieprzerwanie już od 1972 roku.

Pod wieloma względami możliwości ósmego aparatu są zbliżone do poprzednika z numerem 7 – satelita znajduje się na pułapie 705 km, skąd będzie zbierać dane w rozdzielczości do 15 m wzdłuż pasa o szerokości 185 km. Obrazy z sensorów Landsata będą pokrywały cały świat co 16 dni.

Jak jednak podkreślają pracownicy NASA, instrumenty teledetekcyjne tego satelity (OLI oraz TIRS) oferują kilka istotnych udoskonaleń. Pierwszy, Operational Land Imager, to następca urządzenia ETM+ (Enhanced Thematic Mapper). Będzie obrazować Ziemię z pikselem od 15 do 100 metrów w promieniowaniu widzialnym i w podczerwieni. Nowością względem ETM+ są dwa dodatkowe kanały – „coastal” (kanał 1) oraz średnia podczerwień (kanał 9). Pierwszy zwiększy możliwości badań wody, w szczególności jej zanieczyszczenia. Dziewiąty pozwoli lepiej wykrywać chmury pierzaste (cirrus). Nowością w OLI jest także to, że jest to sensor typu pushbroom, a nie whiskbroom, co pozwoli na gromadzenie obrazów w lepszej jakości. Co więcej, OLI będzie dostarczać nawet ponad 400 scen dziennie, czyli o około 150 więcej niż ETM+.

Decyzję o zainstalowaniu na pokładzie Landsata urządzenia TIRS (Thermal Infrared Sensor) podjęto już po rozpoczęciu prac nad misją LDCM, stąd budowniczowie mieli niewiele czasu (4 lata) na opracowanie od podstaw tego instrumentu. Sensor ten ma ponoć być przełomem w wykonywaniu zobrazowań w podczerwieni termalnej. Dzięki zastosowaniu fotodetektorów kwantowych fale te mają być rejestrowane dużo efektywniej. TIRS powinien bowiem lepiej oddzielać promieniowanie powierzchni Ziemi od radiacji atmosfery. Dzięki temu naukowcy zyskają więc dostęp do wiarygodniejszych danych o temperaturze naszej planety. TIRS będzie generować obrazy termalne w rozdzielczości 100 metrów dla ścieżki o szerokości 185 km.

Landsat Data Continuity Mission jest wspólnym przedsięwzięciem amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i Służby Geologicznej USA (USGS). Za około trzy miesiące misja LDCM ma być oficjalnie przemianowana na Landsat 8. Aparat ma pracować minimum 5 lat (wyjątkiem jest TIRS, którego spodziewany czas pracy do trzy lata), choć paliwa starczy mu przynajmniej na dekadę. Gromadzone przez niego dane mają być dostępne za darmo.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama