wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-11| GNSS, Sprzęt

AzusStar: punkty osnowy także z metody RTN

Firma GeoDigital GPS wprowadziła do sprzedaży nową wersję odbiorników Azus przeznaczonych do wyznaczania położenia punktów geodezyjnej osnowy pomiarowej zgodnie z rozporządzeniem o standardach wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych.


AzusStar: punkty osnowy także z metody RTN

AzusStar+ zalicza się do grupy odbiorników niskokosztowych i został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o pomiarach statycznych z wykorzystaniem usług POZGEO i POZGEO-D w systemie ASG-EUPOS. Instrument umożliwia ponadto wykorzystanie metod: szybkiej statycznej (rapid static) poprzez punkty wirtualne VRS generowane przez serwis POZGEO D lub obliczane przy użyciu POZGEO DF, a także półkinematycznej Stop&Go (z wykorzystaniem serwisów POZGEO D lub POZGEO DF).

Po kilku latach produkcji odbiorników Azus pojawiła się także grupa użytkowników zainteresowanych wykorzystaniem pomiarów w czasie prawie rzeczywistym: RTK i RTN. Dla ścisłości: pomiar RTK to nic innego jak satelitarna tachimetria, w której stacja bazowa to odpowiednik stanowiska tachimetru, a stacja ruchoma (w żargonie geodezyjnym „rover”) to lustro dalmierza tego tachimetru. Takie pomiary są akceptowane rozporządzeniem o standardach do określania położenia punktów osnowy pomiarowej. Skoro tak, to dodano do odbiornika AzusStar+ opcję RTN. Bazuje ona na otwartym oprogramowaniu RTKLIB opracowanym przez Tamoji Takasu.

Do wykonania pomiaru RTN z wykorzystaniem AzusStar+ wymagane jest połączenie odbiornika z komputerem z systemem operacyjnym Windows i z łącznością do serwera aktywnej sieci geodezyjnej poprzez porty RS-232 lub USB. Korekty pobiera się strumieniem danych NAWGEO_VRS_3_1 serwisu NAWGEO dla odbiorników w wersji GPS L1, a dla odbiorników AzusStar++, czyli w wersji GNSS (GPS+GLONASS), na obszarze podsieci mazowieckiej i małopolskiej dochodzi jeszcze możliwość korzystania ze strumieni MAZ_VRS_3_1 i SLASK_VRS+3_1.

Ryszard Pażus (GeoDigital GPS)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
BRAWO Brawo panie Ryszardzie. Oby tak dalej.zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS