Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-11| GNSS, Sprzęt

AzusStar: punkty osnowy także z metody RTN

Firma GeoDigital GPS wprowadziła do sprzedaży nową wersję odbiorników Azus przeznaczonych do wyznaczania położenia punktów geodezyjnej osnowy pomiarowej zgodnie z rozporządzeniem o standardach wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych.


AzusStar: punkty osnowy także z metody RTN

AzusStar+ zalicza się do grupy odbiorników niskokosztowych i został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o pomiarach statycznych z wykorzystaniem usług POZGEO i POZGEO-D w systemie ASG-EUPOS. Instrument umożliwia ponadto wykorzystanie metod: szybkiej statycznej (rapid static) poprzez punkty wirtualne VRS generowane przez serwis POZGEO D lub obliczane przy użyciu POZGEO DF, a także półkinematycznej Stop&Go (z wykorzystaniem serwisów POZGEO D lub POZGEO DF).

Po kilku latach produkcji odbiorników Azus pojawiła się także grupa użytkowników zainteresowanych wykorzystaniem pomiarów w czasie prawie rzeczywistym: RTK i RTN. Dla ścisłości: pomiar RTK to nic innego jak satelitarna tachimetria, w której stacja bazowa to odpowiednik stanowiska tachimetru, a stacja ruchoma (w żargonie geodezyjnym „rover”) to lustro dalmierza tego tachimetru. Takie pomiary są akceptowane rozporządzeniem o standardach do określania położenia punktów osnowy pomiarowej. Skoro tak, to dodano do odbiornika AzusStar+ opcję RTN. Bazuje ona na otwartym oprogramowaniu RTKLIB opracowanym przez Tamoji Takasu.

Do wykonania pomiaru RTN z wykorzystaniem AzusStar+ wymagane jest połączenie odbiornika z komputerem z systemem operacyjnym Windows i z łącznością do serwera aktywnej sieci geodezyjnej poprzez porty RS-232 lub USB. Korekty pobiera się strumieniem danych NAWGEO_VRS_3_1 serwisu NAWGEO dla odbiorników w wersji GPS L1, a dla odbiorników AzusStar++, czyli w wersji GNSS (GPS+GLONASS), na obszarze podsieci mazowieckiej i małopolskiej dochodzi jeszcze możliwość korzystania ze strumieni MAZ_VRS_3_1 i SLASK_VRS+3_1.

Ryszard Pażus (GeoDigital GPS)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS