wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
BARI '76
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-02-11| GNSS, Sprzęt

AzusStar: punkty osnowy także z metody RTN

Firma GeoDigital GPS wprowadziła do sprzedaży nową wersję odbiorników Azus przeznaczonych do wyznaczania położenia punktów geodezyjnej osnowy pomiarowej zgodnie z rozporządzeniem o standardach wykonywania pomiarów sytuacyjno-wysokościowych.


AzusStar: punkty osnowy także z metody RTN

AzusStar+ zalicza się do grupy odbiorników niskokosztowych i został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o pomiarach statycznych z wykorzystaniem usług POZGEO i POZGEO-D w systemie ASG-EUPOS. Instrument umożliwia ponadto wykorzystanie metod: szybkiej statycznej (rapid static) poprzez punkty wirtualne VRS generowane przez serwis POZGEO D lub obliczane przy użyciu POZGEO DF, a także półkinematycznej Stop&Go (z wykorzystaniem serwisów POZGEO D lub POZGEO DF).

Po kilku latach produkcji odbiorników Azus pojawiła się także grupa użytkowników zainteresowanych wykorzystaniem pomiarów w czasie prawie rzeczywistym: RTK i RTN. Dla ścisłości: pomiar RTK to nic innego jak satelitarna tachimetria, w której stacja bazowa to odpowiednik stanowiska tachimetru, a stacja ruchoma (w żargonie geodezyjnym „rover”) to lustro dalmierza tego tachimetru. Takie pomiary są akceptowane rozporządzeniem o standardach do określania położenia punktów osnowy pomiarowej. Skoro tak, to dodano do odbiornika AzusStar+ opcję RTN. Bazuje ona na otwartym oprogramowaniu RTKLIB opracowanym przez Tamoji Takasu.

Do wykonania pomiaru RTN z wykorzystaniem AzusStar+ wymagane jest połączenie odbiornika z komputerem z systemem operacyjnym Windows i z łącznością do serwera aktywnej sieci geodezyjnej poprzez porty RS-232 lub USB. Korekty pobiera się strumieniem danych NAWGEO_VRS_3_1 serwisu NAWGEO dla odbiorników w wersji GPS L1, a dla odbiorników AzusStar++, czyli w wersji GNSS (GPS+GLONASS), na obszarze podsieci mazowieckiej i małopolskiej dochodzi jeszcze możliwość korzystania ze strumieni MAZ_VRS_3_1 i SLASK_VRS+3_1.

Ryszard Pażus (GeoDigital GPS)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
BRAWO Brawo panie Ryszardzie. Oby tak dalej.zobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt