wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-11| GIS, Teledetekcja, Edukacja, Software

Szczecińska uczelnia w chmurach

W ubiegłym tygodniu dla pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego zostało przeprowadzone szkolenie z oprogramowania do wizualizacji i przetwarzania danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego LP360. Dotyczyło ono zagadnień związanych z wczytywaniem, wizualizacją i edycją chmury punktów w środowisku oprogramowania LP360 Advanced.


Szczecińska uczelnia w chmurach

Przeprowadzono zajęcia z oceny dokładności i jakości danych LiDAR-owych, wykorzystywano narzędzia interaktywnej i automatycznej klasyfikacji chmury punktów. Pracownicy WNoZ tworzyli i wizualizowali linie nieciągłości terenu, generując z ich użyciem różne modele wysokościowe (NMT, NMPT) lub modele atrybutów chmury punktów (np. model rastrowy intensywności).

Poruszono również zagadnienia dotyczące przetwarzania wsadowego z użyciem plików wykonywalnych dostępnych wyłącznie w oprogramowaniu LP360 oraz funkcji LP360 dostępnych z poziomu ArcToolbox. Ciekawym zagadnieniem była też możliwość wykorzystania danych LiDAR-owych znajdujących się na LiDARServerze w aplikacji LP360

LP360 umożliwia proste i intuicyjne zarządzanie terabajtami danych LiDAR-owych, z których z łatwością można wygenerować warstwice oraz model TIN. Możliwość utworzenia modeli rastrowych (model wysokościowy, nachyleń, reliefu cieniowanego, ekspozycji) na podstawie danych LiDAR-owych, zwiększa zakres wykorzystania danych pochodzących z lotniczego skaningu laserowego w innych środowiskach aplikacyjnych. Aplikacja pozwala na precyzyjne przeglądanie danych w oknie 2D, 3D i w oknie profilu (bez konieczności użycia dodatkowych rozszerzeń oprogramowania ArcGIS) sprawia, iż aplikacja jest wygodna w użyciu.

Dodatkowy moduł LP360 Standard umożliwia interaktywną klasyfikację chmury punktów oraz wektoryzację linii nieciągłości, natomiast rozszerzenie LP360 Advanced sprawnie generuje obrysy obiektów na podstawie sklasyfikowanej chmury punktów oraz automatycznie klasyfikuje chmurę punktów. Wyłącznym dystrybutorem tego oprogramowania w Polsce i w krajach nadbałtyckich jest firma Progea Consulting z Krakowa.

Źródło: Progea Consulting


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS