wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2013-02-11| GIS, Teledetekcja, Edukacja, Software

Szczecińska uczelnia w chmurach

W ubiegłym tygodniu dla pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego zostało przeprowadzone szkolenie z oprogramowania do wizualizacji i przetwarzania danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego LP360. Dotyczyło ono zagadnień związanych z wczytywaniem, wizualizacją i edycją chmury punktów w środowisku oprogramowania LP360 Advanced.


Szczecińska uczelnia w chmurach

Przeprowadzono zajęcia z oceny dokładności i jakości danych LiDAR-owych, wykorzystywano narzędzia interaktywnej i automatycznej klasyfikacji chmury punktów. Pracownicy WNoZ tworzyli i wizualizowali linie nieciągłości terenu, generując z ich użyciem różne modele wysokościowe (NMT, NMPT) lub modele atrybutów chmury punktów (np. model rastrowy intensywności).

Poruszono również zagadnienia dotyczące przetwarzania wsadowego z użyciem plików wykonywalnych dostępnych wyłącznie w oprogramowaniu LP360 oraz funkcji LP360 dostępnych z poziomu ArcToolbox. Ciekawym zagadnieniem była też możliwość wykorzystania danych LiDAR-owych znajdujących się na LiDARServerze w aplikacji LP360

LP360 umożliwia proste i intuicyjne zarządzanie terabajtami danych LiDAR-owych, z których z łatwością można wygenerować warstwice oraz model TIN. Możliwość utworzenia modeli rastrowych (model wysokościowy, nachyleń, reliefu cieniowanego, ekspozycji) na podstawie danych LiDAR-owych, zwiększa zakres wykorzystania danych pochodzących z lotniczego skaningu laserowego w innych środowiskach aplikacyjnych. Aplikacja pozwala na precyzyjne przeglądanie danych w oknie 2D, 3D i w oknie profilu (bez konieczności użycia dodatkowych rozszerzeń oprogramowania ArcGIS) sprawia, iż aplikacja jest wygodna w użyciu.

Dodatkowy moduł LP360 Standard umożliwia interaktywną klasyfikację chmury punktów oraz wektoryzację linii nieciągłości, natomiast rozszerzenie LP360 Advanced sprawnie generuje obrysy obiektów na podstawie sklasyfikowanej chmury punktów oraz automatycznie klasyfikuje chmurę punktów. Wyłącznym dystrybutorem tego oprogramowania w Polsce i w krajach nadbałtyckich jest firma Progea Consulting z Krakowa.

Źródło: Progea Consulting


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt