Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-11| Software, Imprezy

Spotkanie użytkowników Terrasolid 2013

W dniach 5-8 lutego 2013 przy słonecznej, wiosennej pogodzie, w Vilamoura Hilton (Faro, Algavre, Portugalia) odbyło się kolejne spotkanie użytkowników oprogramowania Terrasolid dedykowanego do pracy z chmurami punktów LiDAR (ALS, MLS, TLS).


Spotkanie użytkowników Terrasolid 2013

Uczestnicy szkolenia (w tym aż 9 Polaków z 2 firm krajowych: ProGea Consulting i MGGP Aero oraz norweskiej: TerraTec), oprócz doskonalenia swoich umiejętności w zakresie obsługi oprogramowania Terrasolid zapoznali się z nowościami, jakie zostaną wprowadzone lada dzień do nowej wersji pakietów Terrasolid.

W nowej wersji położono nacisk na optymalizację procesów w oprogramowaniu poprzez wykorzystanie formatu Fast Binary (FBI), co redukuje liczbę wczytywanych atrybutów a tym samym przyspiesza czas wykonywanych operacji (np. klasyfikacji chmury punktów). Rozwój oprogramowania wyraźnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku w zakresie Mobilnego Skanowania Laserowego (np. inspekcji infrastruktury drogowej, kolejowej czy energetycznej).

W module TerraScan pojawiły się rozwiązania w zakresie automatyzacji wykrywania i automatycznej wektoryzacji szyn czy przewodów energetycznych. Niezmiernie ciekawą funkcją jest możliwość określania linii widoczności czy innych parametrów stosowanych do wyznaczania oznakowania na drogach, takich jak możliwości wyprzedzania (ograniczenia podwójną ciągłą liną) czy znaku stop przy określeniu zachowania odpowiedniej odległości. Dodatkową funkcją jest etykietowanie spadków podłużnych i poprzecznych jezdni dróg.

Nowości w module TerraPhoto obejmują m.in. możliwości generowania tzw. „ortho 3D”, które tworzone jest na podstawie zagęszczenia chmur punktów ALS (gęstość chmury odpowiada liczbie pikseli zdjęcia) z jednoczesnym przejęciem koloru od piksela synchronicznie wykonywanych zdjęć lotniczych. Jest to odpowiedź na podobne metody stosowane w tzw. algorytmach semi-global matching. Użytkownik Terrasolid odczuje znaczne przyspieszenie pracy podczas wyszukiwania punktów wiążących, poprzez wskazywanie ich przybliżonej lokalizacji na zdjęciach (lotniczych i z systemów mobilnych).

Nowością jest możliwość eksportu elementów orientacji zewnętrznej zdjęć, renderowanie grafiki z elementów wektorowych oraz wyrównanie tonalne zdjęć do generowania true ortofotomapy z automatycznym uwzględnieniem kąta padania promieni słonecznych (na podstawie GPS time i EO). Dodano wiele nowych funkcjonalności w zakresie wektoryzacji budynków.

W module TerraMatch dodano wsparcie w procesie wyrównania mobilnej chmury punktów z wykorzystaniem zdjęć MMS oraz półautomatycznego wyrównywania chmury punktów na podstawie obiektów 3D (sfera). Bardzo ważną informacją jest zapowiedź wprowadzenia 64-bitowej aplikacji co znacząco usprawni prace z chmurą punktów LiDAR.





Piotr Wężyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS