Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-02-04| Geodezja, Firma, Instytucje

GGK i 4 organizacje o pieniądzach i kształceniu

W zeszłym roku powiaty na geodezję wydały 113 mln zł mniej, niż otrzymały z tytułu udostępniania zasobu – podał podczas spotkania z organizacjami geodezyjnymi i kartograficznymi główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski.


GGK i 4 organizacje o pieniądzach i kształceniu <br />
fot. JK
fot. JK

W jego trakcie GGK podsumował wydatki starostw powiatowych i GUGiK. I tak, w 2012 roku powiaty na prace geodezyjne wydały 141 mln zł, a w tym na:
• modernizację ewidencji gruntów i budynków – 58 mln zł,
• GESUT i BDOT500 – 16 mln zł,
• osnowy – 9 mln zł,
• inne – 58 mln zł.
Jak podkreśla w komunikacie Polska Geodezja Komercyjna, bulwersujące jest to, że w tym samym okresie z tytułu udostępnienia zasobu uzyskały one 254 mln zł.

Planowane wydatki powiatów na rok 2013 to z kolei 251 mln zł, w tym 81 mln ma pochodzić z funduszy europejskich. Wydatki mają obejmować:
• modernizację ewidencji gruntów i budynków – 115 mln zł,
• GESUT i BDOT500 – 40 mln zł,
• osnowy – 8,4 mln zł,
• inne działania – 87 mln zł.

Poza tym w roku 2013 GUGiK planuje wydać na TERYT3 1 mln zł, na projekt „Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach, Faza 1” – 66 mln zł, a na opracowania kartograficzne w ramach projektu norweskiego – 16 mln zł. W 2014 roku GUGiK planuje pozyskać z UE 132,5 mln zł, w tym: na modernizację ewidencji gruntów i budynków – 39 mln zł, GESUT i BDOT500 – 33 mln zł, osnowy – 1 mln zł, inne działania – 59 mln zł.

W trakcie spotkania dyskutowano także nad organizacją II Forum w sprawie kształcenia geodetów w Polsce. W skład komitetu organizacyjnego mają wejść dodatkowo dziekani wydziałów geodezji, uczelni geodezyjnych kształcących absolwentów w trybie dwustopniowym (m.in. Politechnika Warszawska, AGH w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, UR w Krakowie oraz UWM w Olsztynie), a także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tematyką byłaby ponownie słaba jakość kształcenia oraz nadmiar geodetów.

Przedstawiciele GUGiK omówili ponadto projekt rozporządzenia ws. opłat za czynności geodezyjne. Jak napisano w komunikacie PGK, organizacje nie otrzymały na razie do konsultacji pełnej treści tego aktu, stąd na tym etapie trudno jeszcze formułować konkretne opinie na jego temat.

Podczas spotkania zorganizowanego w siedzibie GUGiK organizacje geodezyjne i kartograficzne reprezentowali: Waldemar Klocek, Wojciech Frankowski, Tomasz Białożyt (PGK), Bogdan Grzechnik (GIG), Stanisław Cegielski, Włodzimierz Kędziora (SGP) oraz Grzegorz Kurzeja (SKP). Ze strony Urzędu uczestniczyli natomiast: Kazimierz Bujakowski, Jacek Jarząbek (zastępca GGK), Witold Radzio (radca GUGiK), Urszula Juszczak (Departament Informacji i PZGiK), a także Wojciech Matela i Jakub Giza.

Źródło: PGK, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS