Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra budownictwa. Propozycja rządowa zakłada m.in. zwiększenie swobody w obrocie nieruchomościami, w tym mieszkaniami.
W przypadku wtórnej sprzedaży nieruchomości wykupionej z zasobów publicznych wojewoda, rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa będą mogli zrezygnować z żądania zwrotu wcześniej udzielonej bonifikaty. Będzie to możliwe w sytuacji, gdy środki ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone np. na zakup większego mieszkania.
Uproszczone zostaną zasady podziału nieruchomości. W gminach, które nie przygotowały miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, będzie obowiązywał skrócony (do 6 miesięcy) termin na zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji dotyczącej podziału nieruchomości. Wprowadzono także jednoznaczne rozstrzygnięcia w sprawie podziału budynku stojącego na dzielonej nieruchomości. Granica podziału musi przebiegać wzdłuż głównych ścian.
Opłaty adiacenckie, nakładane przez gminy w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej, będzie można rozliczać nie tylko gotówką, ale również w postaci działki lub działek o wartości równej wysokości opłaty. Gminy będą mogły pobierać te opłaty również wtedy, gdy urządzenia będą budowane w ramach inwestycji dofinansowanej z funduszy UE.
Wojewodę zobowiązano do zatwierdzania planów wykorzystania nieruchomości Skarbu Państwa. Będzie on otrzymywał sprawozdania z gospodarowania nieruchomościami przygotowane przez starostów. Starostowie będą ponadto wydawać decyzje o oddaniu nieruchomości Skarbu Państwa w nieodpłatny trwały zarząd oddziałom terenowym Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Projekt nowelizacji doprecyzowuje też przepisy związane z kwalifikacjami zawodowymi rzeczoznawców, pośredników oraz zarządców nieruchomości.