Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-02-01| GIS, Mapy, Instytucje

Wpadł na rafę przez błędne mapy wywiadowcze

Przez błąd na mapach amerykańskiej Narodowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (NGA) trałowiec USS Guardian ugrzązł na rafie koralowej pomiędzy Indonezją a Filipinami.


Wpadł na rafę przez błędne mapy wywiadowcze <br />
fot. Wikipedia/US Navy
fot. Wikipedia/US Navy

Wypadek wydarzył się 17 stycznia i na szczęście nikt z załogi w nim nie ucierpiał. Od tego czasu amerykańska marynarka zastanawiała się, w jaki sposób można wyciągnąć okręt z rafy. W tym tygodniu podjęto decyzję, że na miejsce wypadku przybędą statki, które za pomocą żurawi podniosą okręt i umieszczą do na specjalnej barce, a ta odholuje go do stoczni. Po analizach stanu USS Guardian amerykańscy wojskowi doszli jednak do wniosku, że jest on w tak złym stanie, że nadaje się tylko na złom. Wartość okrętu szacowana jest na 277 mln dolarów.

Ale to nie koniec szkód związanych z tym wypadkiem. Trałowiec zniszczył tysiąc metrów kwadratowych rafy koralowej będącej częścią Narodowego Parku Morskiego Tubbataha wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ocenie dyrektora parku to najgorszy wypadek w historii kierowanego przez niego rezerwatu. US Navy i ambasador USA na Filipinach już przeprosiły za całe zajście. Ale prezydent Filipin Benigno Aquino III zobowiązał amerykańskie władze do wyjaśnienia przyczyn wypadku i pokrycia strat. Na razie udało się ograniczyć ryzyko zanieczyszczenia okolicznych wód. Z okrętu wypompowano paliwo, olej oraz ścieki.

Wstępne wyniki śledztwa wykazały, że winna jest mapa Digital Nautical Chart od NGA stosowana zarówno przez okręty US Navy, jak i US Coast Guard. W związku z tym NGA wydała ostrzeżenie do jednostek znajdujących się na morzu Sulu ws. możliwości błędnego naniesienia raf.

Źródło: Associated Press, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama