Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-12-19| Geodezja, GIS, Prawo, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Seminarium w GUGiK: Kristian Senkler o katalogach metadanych



Implementacja serwerów katalogowych - baz metadanych była tematem seminarium zorganizowanego dziś (19 grudnia) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. W dość trudny temat spotkania wprowadził uczestników wiceprezes GUGiK Adam Iwaniak, definiując m.in. takie pojęcia, jak infrastruktura danych przestrzennych czy usługi katalogowe.

Jednak autorem zasadniczego wystąpienia był Kristian Senkler z firmy con terra, wiceprzewodniczący zespołu INSPIRE ds. metadanych, członek zespołów OGC ds. katalogów metadanych i architektur technicznych, a także autor specyfikacji OGC CAT AP ISO 19115/19119. Prezentacja odbywała się w języku angielskim, a polskojęzyczne streszczenie poszczególnych jej fragmentów na żywo przedstawiał Adam Śliwiński, szef polskiego oddziału firmy con terra.
Seminarium miało charakter otwarty. I, jak zauważył główny geodeta kraju, doskonale wpisuje się w ideę upowszechniania wiedzy z zakresu geoinformacji. GGK wyraził równocześnie chęć kontynuowania tego typu spotkań. Przy tej okazji przewodniczący powstałego kilka miesięcy temu Zespołu ds. Metadanych dr Marek Baranowski poinformował, że wypracowywany jest tzw. profil krajowy metadanych danych przestrzennych, który ma być wkrótce konsultowany ze środowiskiem pozageodezyjnym.
Kristian Senkler stwierdził m.in., że infrastruktura danych przestrzennych (SDI) to nie tylko technologia, ale równie ważne i skomplikowane związane z nią zagadnienia organizacyjno-prawno-technologiczne.
Podkreślał szczególnie, jak istotne są standardy i ich implementacja w odniesieniu do metadanych. Ale jeśli zostaną one zachowane uzyskujemy efekt, o który nam chodzi, a więc: interoperacyjność, skalowalność systemu, wolność wyboru użytkownika w zakresie technologii. Szczegółowo omówił więc standardy ISO dotyczące metadanych (19115:2003 i 19115:2005 oraz TS 19139). Osobna część wykładu poświęcona była idei INSPIRE, która określa m.in., jak tworzyć narodowe SDI. Senkler stwierdził m.in., że dzięki sieci katalogów metadanych następuje decentralizacja metadanych. Z kolei tak zwany centralny katalog metadanych, któremu odpowiada obecna idea geoportal.gov.pl, bez katalogów metadanych nie może istnieć.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama