wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-12-19| Geodezja, GIS, Prawo, Software, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Seminarium w GUGiK: Kristian Senkler o katalogach metadanychImplementacja serwerów katalogowych - baz metadanych była tematem seminarium zorganizowanego dziś (19 grudnia) w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. W dość trudny temat spotkania wprowadził uczestników wiceprezes GUGiK Adam Iwaniak, definiując m.in. takie pojęcia, jak infrastruktura danych przestrzennych czy usługi katalogowe.

Jednak autorem zasadniczego wystąpienia był Kristian Senkler z firmy con terra, wiceprzewodniczący zespołu INSPIRE ds. metadanych, członek zespołów OGC ds. katalogów metadanych i architektur technicznych, a także autor specyfikacji OGC CAT AP ISO 19115/19119. Prezentacja odbywała się w języku angielskim, a polskojęzyczne streszczenie poszczególnych jej fragmentów na żywo przedstawiał Adam Śliwiński, szef polskiego oddziału firmy con terra.
Seminarium miało charakter otwarty. I, jak zauważył główny geodeta kraju, doskonale wpisuje się w ideę upowszechniania wiedzy z zakresu geoinformacji. GGK wyraził równocześnie chęć kontynuowania tego typu spotkań. Przy tej okazji przewodniczący powstałego kilka miesięcy temu Zespołu ds. Metadanych dr Marek Baranowski poinformował, że wypracowywany jest tzw. profil krajowy metadanych danych przestrzennych, który ma być wkrótce konsultowany ze środowiskiem pozageodezyjnym.
Kristian Senkler stwierdził m.in., że infrastruktura danych przestrzennych (SDI) to nie tylko technologia, ale równie ważne i skomplikowane związane z nią zagadnienia organizacyjno-prawno-technologiczne.
Podkreślał szczególnie, jak istotne są standardy i ich implementacja w odniesieniu do metadanych. Ale jeśli zostaną one zachowane uzyskujemy efekt, o który nam chodzi, a więc: interoperacyjność, skalowalność systemu, wolność wyboru użytkownika w zakresie technologii. Szczegółowo omówił więc standardy ISO dotyczące metadanych (19115:2003 i 19115:2005 oraz TS 19139). Osobna część wykładu poświęcona była idei INSPIRE, która określa m.in., jak tworzyć narodowe SDI. Senkler stwierdził m.in., że dzięki sieci katalogów metadanych następuje decentralizacja metadanych. Z kolei tak zwany centralny katalog metadanych, któremu odpowiada obecna idea geoportal.gov.pl, bez katalogów metadanych nie może istnieć.

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS