Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-01-22| GIS, Mapy, Prawo

Co będzie na mapach powodziowych?

W Dzienniku Ustaw opublikowano dziś (22 stycznia) rozporządzenie ministrów środowiska, transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, administracji i cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych z 21 grudnia 2012 r. w sprawie opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego.


Co będzie na mapach powodziowych?

Rozporządzenie określa wymagania dotyczące opracowywania map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego (treść, materiały źródłowe itp.), skalę tych opracowań, a także obszary, jakie mają być objęte kartowaniem.

Oba rodzaje map będą tworzone w skali 1:10 000. Do ich opracowania wykorzystywane będą przede wszystkim: Baza Danych Obiektów Topograficznych, Państwowy Rejestr Granic oraz Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych, a w przypadku braku tych danych – ortofotomapy, mapy topograficzne 1:10 000-1:50 000, mapy sozologiczne i hydrograficzne. Źródłem informacji o rzeźbie terenu, co jest niezbędne do modelowania zagrożenia powodziowego, będzie numeryczny model terenu o interwale siatki 1 m i dokładności pionowej 0,15 m dla powierzchni odkrytych i przynajmniej 0,30 m dla powierzchni zalesionych.

Na mapy zagrożenia powodziowego naniesione będą m.in. obszary zagrożone powodzią raz na: 500, 100 i 10 lat, jak również obszary między linią brzegu i wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym, wysokim brzegiem. Opracowania te będą także uwzględniały obszary zagrożone zalaniem w razie np. pęknięcia wałów czy zniszczenia lub uszkodzenia budowli piętrzących. Wyznaczanie tych stref będzie wykonywane w technologii GIS za pomocą modelowania 2D (dla dużych miast) lub 1D.

Mapy ryzyka powodziowego będą z kolei przedstawiały zagrożenie, jakie powódź stwarza dla ludności, potencjalne straty powodziowe, jak również obiekty o szczególnym znaczeniu kulturowym, przyrodniczym i gospodarczym.

Zgodnie z unijną dyrektywą powodziową mapy te mają być gotowe do 22 grudnia 2013 roku. Rozporządzenie wchodzi w życie 6 lutego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama