|2013-01-17|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Inwestorzy apelują do geodetów: nie hamujcie inwestycji!
Na stronie Geodezyjnej Izby Gospodarczej ukazało się ósme wydanie biuletynu GIG za 2012 rok, w którym można znaleźć m.in. list otwarty inwestorów i właścicieli nieruchomości do wszystkich geodetów w Polsce.
Jest to apel o podjęcie działań, by w inwestycjach budowlanych geodezja nie była – jak dotychczas – głównym hamulcowym. W piśmie tym inwestorzy i właściciele nieruchomości wskazują na konkretne absurdy prawne, a także podają 7 „z życia wziętych” przykładów przewlekłości procedur w administracji geodezyjnej. Np. przy projekcie przebudowy pewnej linii kolejowej inwestor na wykonanie mapy do celów projektowych zarezerwował sobie 3 miesiące, ale w praktyce musiał na nią czekać aż rok, co najprawdopodobniej doprowadzi do utraty dotacji z Unii Europejskiej. Główną przyczyną jest fatalna jakość danych ewidencyjnych. Ciekawa jest także opowieść pewnego właściciela nieruchomości, który do załatwienia prostego i bezspornego rozgraniczenia potrzebował aż 6 miesięcy, z czego procedury urzędnicze zajęły 5 miesięcy. Z kolei pewien inwestor zlecający podziały nieruchomości pod budowę autostrad żąda od geodetów uwinięcia się z tym zadaniem w trzy miesiące. W praktyce trwa to jednak minimum miesiąc dłużej. Choć inwestor wie, że wina leży po stronie urzędu, to – jak szczerze przyznaje – karami za opóźnienia obciąża firmę geodezyjną.
W nawiązaniu do tego apelu prezes GIG wystosował do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego apel o modernizację polskiej geodezji i kartografii m.in. poprzez: uproszczenie procedur administracyjnych, udostępnienie w internecie danych katastralnych, doprowadzenie do pełnego dostępu geodetów do zbiorów dokumentów ksiąg wieczystych, wyeliminowanie z przetargów na prace geodezyjne ceny jako jedynego kryterium, szybkie dokończenie modernizacji EGiB, a także znowelizowanie prawa, tak aby GGK uzyskał prawo do wydawania standardów technicznych dotyczących wszystkich prac geodezyjnych. Bogdan Grzechnik zwraca się jednocześnie do administracji geodezyjnej oraz z produkcji, aby do czasu zmiany przepisów przyjąć na swoich terenach hasło „Realizacja każdej inwestycji w naszym powiecie/mieście to priorytet zarówno dla wykonawstwa geodezyjnego, jak i administracji”.
W biuletynie GIG znajdziemy ponadto: • Wyjaśnienia GGK ws. trybu podziału nieruchomości na potrzeby inwestycji drogowych i kolejowych. GIG zachęca do korzystania z nich w negocjacjach ze starostwami, ośrodkami oraz inspektorami kontroli. • Odpowiedź resortu transportu ma prośbę GIG ws. udziału geodetów w pracach nad Kodeksem budowlanym. Apel ten odniósł przynajmniej częściowy skutek, bo prezes GIG został zaproszony na posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Kodeksu Budowlanego, które ma się odbyć 20 lutego 2013 roku. • Tekst historyczny o mierniczych przysięgłych. • Podsumowanie działalności GIG w ostatnim kwartale 2012 roku.
Biuletyn Informacyjny GIG nr 8
JK
|