Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-01-12| Mapy

Awangardowa mapa metra do poprawki?

Londyńskie metro właśnie obchodzi 150-lecie powstania. Innowacyjny jest nie tylko jego pomysł i konstrukcja, ale także powstały 7 dekad później schemat tej podziemnej kolejki.


Awangardowa mapa metra do poprawki?

Opracowanie to wykonał w 1931 roku Harry Beck, a do użycia trafiło ono dwa lata później. Autor postanowił zrezygnować w nim z geograficznej dokładności przebiegu poszczególnych linii na rzecz prostoty. Początkowo pomysł budził sporo kontrowersji, był to bowiem pierwszy tego typu schemat na świecie. Mimo to przyjął się bardzo szybko i zaczął być kopiowany przez inne miasta. Mocno przywiązali się do niego sami londyńczycy, czego przykładem były ich głośne protesty, gdy na początku tego wieku z mapy usunięto Tamizę.

Ale od 1933 roku londyńskie metro znacznie rozbudowano – w szybkim tempie przybywały nie tylko kolejne stacje, ale i linie. Dlatego zdaniem studiującego od 10 lat ten schemat psychologa dr. Maxwella Robertsa, wciąż jest on dość dobry, ale można go znacznie poprawić.

Dr Roberts proponuje np., by w niektórych miejscach zrezygnować z linii przebiegających pod kątem 45°, a zamiast tego stosować kąty 60 i 22,5°. Sugeruje także zastąpić w niektórych miejscach zygzaki krzywymi. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale także zwiększy czytelność. Doświadczenia przeprowadzone na Uniwersytecie w Essex dowiodły, że dzięki nowemu schematowi czas planowania przejazdu skraca się bowiem nawet o 1/4.

Dr Maxwell Roberts pokazał już swoje opracowanie władzom londyńskiego metra, choć te utrzymują, że nie mają w planach zmiany oficjalnego schematu. Psycholog wątpi więc, że jego pomysł trafi kiedykolwiek do oficjalnych broszur. Jak podsumowuje naukowiec, jednym z ciekawszych wyników badań jest to, że ludzie kochają mapy, które są trudne w użytkowaniu, nienawidzą zaś te łatwe w odbiorze.

Źródło: BBC, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama