Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-01-10| Geodezja, Firma, Prawo, Przetargi

Powiat oławski buduje już bazy BDOT 500 i GESUT

Starostwo w Oławie rozstrzygnęło przetarg na modernizację ewidencji gruntów i budynków, utworzenie Bazy Danych Obiektów Topograficznych o szczegółowości 1:500-1:5000 (BDOT500) oraz utworzenie inicjalnej bazy danych GESUT. To jedno z pierwszych tego typu zamówień w kraju i związane jest z nowymi i projektowanymi jeszcze rozporządzeniami do Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


Powiat oławski buduje już bazy BDOT 500 i GESUT

Prace będą prowadzone w gminie Oława i obejmą 32 obręby. Przetarg podzielono na trzy części. Do każdej z nich wpłynęło po 9 ofert. Jedynym kryterium rozstrzygnięcia była cena. We wszystkich trzech częściach najkorzystniejsza okazała się propozycja firmy OPGK Koszalin. Łączna wartość podpisanych umów to 808 tys. zł. Starostwo gotowe było zaś wyłożyć niecały milion złotych.

Przedmiotem zamówienia jest:
• uzupełnienie istniejącej bazy danych ewidencyjnych o dane dotyczące budynków i lokali,
• dostosowanie bazy danych ewidencyjnych do rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków,
• aktualizacja numerycznej mapy ewidencyjnej dla gruntów zabudowanych i zurbanizowanych,
• utworzenie dla gminy Oława bazy danych obiektów topograficznych (BDOT500) o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1: 500-1: 5000 (dla wszystkich obiektów przedstawionych na mapach analogowych przekazanych przez zamawiającego) oraz inicjalnej bazy GESUT na podstawie wszelkich możliwych do wykorzystania dokumentów źródłowych,
• dostosowanie ww. oraz istniejących baz w zakresie redakcji mapy, tak by możliwe było generowanie jednolitych i pełnych raportów graficznych z zintegrowanej bazy danych systemu EWID2007 dla skal 1:500 i 1:1000, w tym utworzenie lub zmodyfikowanie wieloskalowej redakcji mapy ewidencyjnej i zasadniczej w systemie EWID2007,
• ujednolicenie systemów odniesień przestrzennych dla przetwarzanych danych wraz z implementacją algorytmów transformacyjnych (przekształcających) do systemu EWID2007,
• utworzenie rejestrów przestrzennych dokumentów źródłowych w systemie EWID2007, w tym szkiców polowych, skanów map, projektów uzgodnień ZUDP i innych,
• uzyskanie interoperacyjności zbiorów danych,
• utworzenie metadanych.

W specyfikacji przetargu można wyczytać m.in., że w kwestiach niesprzecznych z innymi przepisami prawnymi należy stosować m.in. projekt rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie bazy danych geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Dlaczego starostwo ogłosiło i rozstrzygnęło ten przetarg, nie czekając, aż akt ten wejdzie w życie?

Jak wyjaśnia Geoforum.pl naczelnik oławskiego Wydziału Geodezji i Kartografii Marek Konefał, powiat nie mógł już dłużej zwlekać z przekształcaniem swojej mapy analogowej do formy cyfrowej. Poza tym w specyfikacji przetargu zastrzeżono, że jego wykonawcy mają śledzić na bieżąco zmiany w prawie i uwzględniać je w trakcie realizacji zamówienia. Prace mają być ukończone do końca października br. i do tego czasu – w ocenie Marka Konefała – rozporządzenie ws. GESUT i BDOT500 powinno już wejść w życie. A nawet jeśli tak się nie stanie, to z informatycznego punktu widzenia uwzględnienie ewentualnych modyfikacji tego aktu nie powinno być większym problemem dla powiatu.

Starostwo w Oławie jest jednym z pierwszych samorządów, które ogłosiło przetarg na tego typu prace. Przypomnijmy, że podobne zamówienia rozpisały wcześniej m.in. miasto Gdynia oraz powiaty mogileński i bydgoski. Rozstrzygnięte właśnie zamówienie jest zresztą drugim podejściem powiatu oławskiego do budowy tych baz. Pierwszy przetarg (ogłoszony na początku października 2012 r.) unieważniono ze względu na „błędne określenie przedmiotu zamówienia”. Jak napisano w uzasadnieniu, „ponieważ przedmiot zamówienia jest tworem nowym i niewystępującym powszechnie na rynku, zamawiający dopiero po ogłoszeniu o zamówieniu posiadł informację o istniejącym błędzie”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS