|2013-01-02|
Mapy
OpenStreetMap Polska podsumowuje rok
Za najważniejsze wydarzenie 2012 roku w polskiej społeczności OpenStreetMap Polska Stowarzyszeniem OSM PL uznało zmianę licencji z Creative Commons na ODbL, w wyniku czego z zasobów projektu usunięto około 15% danych przestrzennych dla naszego kraju.
Gorzów Wielkopolski na Osmapa.pl
|
|
|
|
|
|
Jak podsumowuje Stowarzyszenie, choć negatywne skutki tego procesu nadal są widoczne, to duża część utraconych danych została już odbudowana. Pomogło w tym m.in. zwiększenie zasięgu wysokorozdzielczych zdjęć w usłudze Bing, na podkładzie których można nanosić dane. Stowarzyszenie zorganizowało ponadto serię konkursów na dodawanie punktów użyteczności publicznej (POI). Trwały one w sumie 5 miesięcy, a w tym czasie wprowadzono ponad 43 tys. obiektów. W 2012 roku odbyła się także akcją dodawania grobów, której efektem jest prawie 1,5 tys. mogił w bazie OSM oraz kilka dobrze skartowanych cmentarzy.
Projektowi udało się także pozyskać dane z kilku urzędowych rejestrów. Dodano punkty adresowe z: Drawna, Grodziska Mazowieckiego, Kołbieli, Kościerzyny, Marek, Polic, Recza, Warszawy oraz obrysy budynków i inne dane z: Bytomia, Gorzowa Wlkp., Łodzi, Stargardu Szczecińskiego i Rzeszowa. Udało się także zaimportować hydranty w Poznaniu i Choszcznie, przy okazji zawiązując współpracę ze strażą pożarną, oraz otrzymać dane od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Obecnie baza OSM dla Polski zajmuje ponad 300 MB, co oznacza przyrost o 60% w stosunku do ubiegłego roku, a to przekłada się na około 7 mln dodatkowych węzłów i prawie 1 mln linii, z czego ponad 200 tys. to drogi. W zasobach OSM jest również około 550 tys. elementów z tagiem określającym adres, 90 tys. punktów POI i 24 tys. sklepów, a także 425 tys. km dróg, z czego 126 tys. gruntowych. Dla porównania plik dla całego świata zajmuje 25 GB, z czego 52% danych pochodzi z Europy (13 GB). Polskie dane zajmują 1,2 procent, daleko nam więc do Francji (13%) czy Niemiec (8,5%). Z drugiej strony możemy się pochwalić dwa razy wyższym przyrostem danych. W ciągu ostatniego roku przyrost węzłów na świecie wyniósł bowiem 30% (obecnie jest ich ponad 1,7 mld), a dróg – 36% (do 163 mln).
Źródło: Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska
|