Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej ukazała się książka Zdzisława Kurczyńskiego „Lotnicze i satelitarne obrazowanie Ziemi”. Jej tematyka obejmuje współczesne problemy obrazowania powierzchni Ziemi, z pułapu lotniczego i satelitarnego, głównie na potrzeby tworzenia opracowań kartograficznych i teledetekcyjnych.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów geodezji i kartografii PW, a szczególnie dla specjalności fotogrametria i teledetekcja. Będzie przydatna również na innych uczelniach kształcących w tych dziedzinach oraz związanych z geoinformatyką i systemami informacji geograficznej.
Obecnie w Polsce trwają intensywne prace nad pokryciem powierzchni kraju nowymi produktami kartograficznymi realizowanymi z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym fotogrametrii. Wdrażane są rozwiązania prawne i techniczne w zakresie standaryzacji i harmonizacji różnych produktów pochodzących od zdjęć lotniczych oraz dotyczące ich dystrybucji. Dlatego właśnie publikacja będzie także bardzo użyteczna dla osób nie tylko należących do wąskiego grona specjalistów, ale także dla przedstawicieli administracji i firm prywatnych.
W 2 tomach, 17 rozdziałach, na prawie 600 stronach przedstawiono m.in. historię obrazowania Ziemi, kamery lotnicze, materiały i metody wykorzystywane w fotografowaniu lotniczym, techniki niefotograficzne obrazowania Ziemi, obrazowanie satelitarne w zakresie optycznym oraz trendy rozwoju tej dziedziny.
Cena książki wynosi 50 zł, już wkrótce będzie dostępna w sklepie GEODETY.
