Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-28| Firma

W nowym roku będą mniej budować

Liczba planowanych inwestycji budowlanych wyhamowuje w większości polskich regionów, na co kluczowy wpływ ma drogownictwo. Województwa o najwyższym średnim przyroście planowanych inwestycji to mazowieckie i pomorskie. Najgorzej prezentuje się sytuacja w województwach łódzkim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. To główne wnioski płynące z nowego raportu firmy badawczej PMR.


W nowym roku będą mniej budować <br />
fot. JK
fot. JK

Według publikacji zatytułowanej „Sektor budowlany w Polsce 2013 – Analiza regionalna. Prognozy rozwoju na lata 2013-2015” łączny wolumen planowanych inwestycji w polskich regionach na 2013 r. wyraźnie wyhamował. Jak jednak podkreślają jego autorzy, nawet w okresie spowolnienia we wszystkich województwach realizowanych będzie wiele interesujących przedsięwzięć stwarzających możliwość zarobku dla wszystkich uczestników procesu budowlanego.

Dane o pozwoleniach budowlanych za I poł. 2012 r. pokazują, że za największe spowolnienie inwestycyjne w 2013 r. odpowiadać będzie segment budownictwa drogowego, który w skali kraju odnotował 37-procentowy spadek liczby planowanych obiektów drogowych. W niektórych regionach redukcja liczby obiektów przekroczyła 50%. Natomiast wzrosty liczby planowanych obiektów drogowych odnotowano w woj. mazowieckim, śląskim, pomorskim i opolskim. Czynnikiem, który wzmocni w 2013 r. sektor budownictwa drogowego będą natomiast inwestycje wstępnie planowane na Euro 2012, których realizacja albo się opóźnia, albo czeka na wybór nowego wykonawcy. Dotyczy to zwłaszcza odcinków autostrad A1 i A4.

Mniej dotkliwe spowolnienie inwestycji odnotowano w budownictwie niemieszkaniowym, gdzie w skali kraju odnotowano jedynie 5-procentowy spadek metrażu planowanych inwestycji. Największy przyrost wystąpił w woj. kujawsko-pomorskim (32%) oraz wielkopolskim (9%). Największa redukcja dotknęła zaś regiony warmińsko-mazurski, opolski i małopolski. Natomiast w dalszym ciągu dość stabilnie prezentował się segment budownictwa mieszkaniowego, który w I półroczu odnotował symboliczny wzrost, choć już w kolejnych miesiącach miały miejsce pierwsze spadki liczby planowanych mieszkań. Najlepiej prezentuje się sytuacja w woj. podlaskim i opolskim, czyli na rynkach mniej uzależnionych od segmentu deweloperskiego, a bardziej od inwestorów indywidualnych.

Na nadchodzące spowolnienie inwestycyjne w polskich regionach wskazuje także malejąca liczebność średnich i dużych firm budowlanych. Największy spadek liczby przedsiębiorstw (o ponad 1,1 tys.) nastąpił w grupie firm zatrudniających od 10 do 49 pracowników. Łączny spadek dla firm budowlanych zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników wyniósł niemal 7%. W ciągu pierwszego półrocza najdotkliwsze spadki dotknęły regiony lubelski i warmińsko-mazurski (o 11,3%), a także kujawsko-pomorski (10,2%), podkarpacki (9,2%) i opolski (9%). Najmniejszy spadek liczby znaczących firm budowlanych miał miejsce w woj. mazowieckim (2,5%), lubuskim (3,7%) i zachodniopomorskim (4,4%).

Konkurencja na regionalnych rynkach budowlanych idzie w parze z gęstością zaludnienia. Porównanie liczebności firm budowlanych zatrudniających powyżej 9 pracowników z wartością zrealizowanej przez nich produkcji budowlanej pokazuje, że największa wartość produkcji budowlanej na jedną firmę przypada w woj. podkarpackim (blisko 8,7 mln zł) i podlaskim (7,3 mln zł). Natomiast z uwagi na stosunkowo wysoką liczebność firm budowlanych najmniejsze wartości zrealizowanych robót na jedną firmę występują w woj. śląskim i opolskim – odpowiednio 3,8 mln zł i 4,4 mln zł.

Zaprezentowana w raporcie analiza regionalna pokazuje, że poszczególne regiony są względem siebie bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o kluczowe segmenty budownictwa wpływające na rynek. W 2011 r. najwyższy udział budownictwa inżynieryjnego w produkcji budowlanej zarejestrowano w woj. kujawsko-pomorskim (65%) i warmińsko-mazurskim (63%). Segment niemieszkaniowy za największą część rynku odpowiada natomiast w woj. świętokrzyskim (36%), śląskim (35%) i podkarpackim (33%). Z kolei budownictwo mieszkaniowe generuje największy odsetek produkcji budowlanej w woj. podlaskim (20%) i pomorskim (19%). W 2011 r. proporcje dla całego kraju wynosiły odpowiednio 58%/29%/13%.

Źródło: PMR


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS