Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-12-22| Geodezja, GIS, Software

Łatwiejsze wyrównanie w C-Geo

Wrocławska firma Softline wprowadziła do sprzedaży nowy moduł oprogramowania C-Geo ułatwiający wyrównanie osnów pomiarowych zgodnie z rozporządzeniem o standardach.


Łatwiejsze wyrównanie w C-Geo
Akt ten silnie akcentuje konieczność wyrównania geodezyjnych osnów pomiarowych, na które składają się zarówno obserwacje „klasyczne” (kierunki, kąty, odległości, przewyższenia), jak i satelitarne (wektory GNSS) wyznaczające współrzędne punktów osnowy. Obserwacje te muszą tworzyć sieć jednorzędową, a więc wyrównywane łącznie, w jednym procesie obliczeniowym.

Ścisłemu wyrównaniu podlegać mogą także obserwacje uzyskane z pomiarów tachimetrami elektronicznymi. Dzięki temu w jednym procesie pomiarowym uzyskuje się współrzędne przestrzenne osnowy pomiarowej – staje się ona tym samym osnową dwufunkcyjną. W związku z tymi wymogami pojawiła się potrzeba opracowanie wygodnego i kompletnego rozwiązania dla geodety, który dzięki zaawansowanym technologiom pomiarowym uzyskuje potrzebne dane w postaci:
• obserwacji GNSS,
• wyników pomiarów wcięć, ciągów poligonowych (dalmierze i tachimetry elektroniczne),
• ciągów niwelacyjnych (np. zarejestrowane niwelatorami kodowymi),
• obserwacji tachimetrycznych.
Dane te można było importować i przetwarzać w C-Geo od początku istnienia programu, ale ich wyrównanie było uciążliwie i pracochłonne. Wymagało bowiem:
• generowania danych ciągów poligonowych z obserwacji na punkty nawiązania zarejestrowanych podczas pomiaru tachimetrycznego pikiet,
• generowania dzienników kątów i boków,
• pozyskiwania danych do modułu wyrównania ścisłego,
• „ręcznego” obliczania współrzędnych przybliżonych niezbędnych do wyrównania sieci poziomych.

Dzięki nowemu modułowi czynności te mają być znacznie prostsze. Jego cechy i możliwości to m.in.:
• wygodniejszy sposób wprowadzania obserwacji, ich błędów oraz ich ewentualnej modyfikacji (np. import danych z tachimetrii w C-GEO, import danych z plików tekstowych, danych GNSS z formatów RW5 i tekstowych);
• automatyczne wyznaczanie współrzędnych przybliżonych na podstawie wprowadzonych danych obserwacyjnych;
• wyrównanie wysokościowe (1D), sytuacyjne (2D) lub przestrzenne (3D), możliwość szybkiej zmiany ustawień w zakresie uwzględniania redukcji: odwzorowawczych, na krzywiznę Ziemi, średnią wysokość terenu, refrakcję;
• określanie parametrów różnorodnych błędów pomiarów, które mogą być zapisywane jako zestawy;
• wyrównanie pełnych danych tachimetrycznych (Hz, V i SD);
• wyrównanie wektorów GNSS pozyskanych metodami statycznymi lub RTK/RTN (dX, dY, dZ),
• łączne wyrównywanie różnych typów obserwacji (przewyższenia niwelacyjne, dane tachimetryczne, wektory GNSS, azymuty, kierunki, kąty, odległości);
• na nowo zaprojektowana funkcja tworzenia szkicu sieci po wyrównaniu wraz elipsami błędów, możliwością umieszczania wybranych rodzajów obserwacji na mapie C-Geo, a także eksportu rysunku do innych formatów, np. SHP, GML);
• integracja szkicu sieci z tabelami obserwacji – np. wybranie na rysunku odcinka wskazuje jego rekord w tabeli danych wyrównania;
• szczegółowe raporty zawierające wyniki obliczeń.

Autorem rozwiązań numerycznych w tym module jest Rafał Kocierz z Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa AGH w Krakowie. Producent planuje dalszy rozwój programu zgodnie z wymaganiami użytkowników i zmieniającymi się uwarunkowaniami technicznymi i prawnymi. Koszt modułu to 500 zł netto lub 300 zł dla posiadaczy starszego modułu wyrównania sieci poziomej i niwelacyjnej.

Źródło: Softline


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama