Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-21| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Wybrzeże Bałtyku pod kontrolą geologów

Państwowy Instytut Geologiczny rozpoczął pilotażowy program kartografii 4D w strefie brzegowej południowego Morza Bałtyckiego. Jego wyniki posłużą do prognozy zmian linii brzegowej wraz z oceną zagrożenia dla infrastruktury, głównych zbiorników wód słodkich oraz siedlisk roślin i zwierząt.


Wybrzeże Bałtyku pod kontrolą geologów <br />
fot. W. Jegliński
fot. W. Jegliński

Celem jest opracowanie programu badań prognozujących zmiany linii brzegowej południowego Bałtyku (z uwzględnieniem struktury geologicznej i zmian klimatu), a także analiza skutków tych procesów dla infrastruktury, siedlisk organizmów oraz głównych zbiorników wód słodkich służących zaopatrzeniu do celów komunalnych i gospodarczych.

Podstawą opracowania założeń programu są badania geologiczne i hydrogeologiczne na pilotażowym obszarze w rejonie Jastrzębiej Góry. Prowadzone od lipca 2012 r. prace zmierzają do tworzenia przestrzennych modeli geologiczno-morfometrycznych strefy brzegowej, zmiennych w funkcji czasu (4D). W przedsięwzięciu stosowane są metody geofizyczne i płytkie wiercenia (sondowania) – zarówno w lądowej, jak i morskiej części obszaru. Do rejestracji zmian morfologii brzegu użyto natomiast naziemnego skanera laserowego Riegl VZ-400. Dzięki pozyskanym przez niego danym możliwe jest wykonanie analiz różnicowych, obrazujących zmiany zachodzące na brzegu na skutek erozji lub akumulacji, ocena tempa tych procesów, a także obliczenie objętości przemieszczanych osadów i mas ziemnych.

Powodem, dla którego wybrano rejon Jastrzębiej Góry, są intensywne procesy erozji i rozwój osuwisk, stanowiące realne zagrożenie dla infrastruktury zlokalizowanej w pobliżu klifu. Monitorowanie geodynamiki osuwiska, bazujące na danych naziemnego skaningu laserowego, zostało zapoczątkowane w 2010 r. w ramach wdrażania przez Oddział Geologii Morza PIG-PIB tej metody pomiarów do badania geozagrożeń. Od końca kwietnia 2010 r. do października 2011 r. zarejestrowano cofanie się korony klifu w rejonie najbardziej intensywnych ruchów osuwiska o około 30 m. W okresie listopad 2010 r. – październik 2011 r. dzięki tym pomiarom stwierdzono ubytek mas ziemnych na powierzchni 1,2 ha rzędu 12,5 tys. m sześc.

Model wysokościowy klifu w rejonie Jastrzębiej Góry, skala 1: 4000, układ 2000; 22-23 marca 2011 r.

Badania realizowane są w ramach zadań państwowej służby geologicznej i są zgodne z zapisem ustawy Prawo geologiczne i górnicze odnośnie prac pilotażowych z zakresu kartografii geologicznej, a także rozpoznawania i monitorowania zagrożeń geologicznych. Środki na ich realizację pochodzą z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Regina Kramarska, Jerzy Frydel (PIG-PIB)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS