Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-18| GIS, Software

Astronomiczny software także dla GIS-u

Dział badawczy Microsoftu wypuścił oprogramowanie Narwhal. Pierwotnie zaprojektowane z myślą o astronomicznej aplikacji WorldWide Telescope zdaniem naukowców z tej korporacji świetnie sprawdzi się także w geoinformacji.


Astronomiczny software także dla GIS-u <br />
Wizualizacja danych sejsmicznych dla Japonii
Wizualizacja danych sejsmicznych dla Japonii

WorldWide Telescope to opublikowany na początku tego roku program na licencji freeware będący symulatorem planetarium, który pozwala na przeglądanie obszernych zbiorów zdjęć nieba, panoram oraz trójwymiarowych modeli planet układu słonecznego. W aplikacji udostępniono zdjęcia m.in. z teleskopów Hubble'a, Spitzera, Chandra.

Na łamach serwisu i-programmer.info przedstawiciele Microsoft Research przekonują, że użyta do jej opracowania biblioteka Narwhal sprawdza się nie tylko w wizualizacji danych o kosmosie, ale wszelkiego rodzaju danych przestrzennych. Dlatego z powodzeniem może znaleźć zastosowanie w aplikacjach GIS-owych. Jej najważniejszą zaletą ma być możliwość sprawnego renderowania dużych ilości danych. Jak zapewniają twórcy, za jej pomocą na przeciętnym komputerze można np. generować animacje zbiorów danych składające się nawet z 0,5 mln punktów. Przykładem zastosowania biblioteki Narwhal w GIS-ie jest utworzona przez Microsoft aplikacja Layerscape do wizualizacji informacji przestrzennej w trzech i czterech wymiarach.

Źródło: i-programmer.info, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS