wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2012-12-07| GNSS, Sprzęt, Firma

Brak sygnału GPS nie jest przeszkodą

Leica Geosystems we współpracy z firmą Locata wprowadziła do sprzedaży system Jps pozwalający na wyznaczanie pozycji w kopalniach odkrywkowych mimo utraty łączności z satelitami GPS.


Brak sygnału GPS nie jest przeszkodą

Dzięki systemom sterowania maszynami górniczymi w ostatnich latach znacznie udało się zwiększyć produktywność kopalń. Wadą tego typu rozwiązań jest jednak ryzyko utraty łączności z sygnałami nawigacyjnymi – im maszyna zjeżdża głębiej, tym jest ono wyższe.

Rozwiązaniem problemu jest technologia Jps, która polega na rozmieszczaniu dookoła odkrywki nadajników LocataLite. Ich zadaniem jest emitowanie sygnałów imitujących system GPS, dzięki czemu pozycja maszyny może być wyznaczana niemal w dowolnym miejscu odkrywki.

Pierwsze wdrożenie Jps działa on ponad roku w kopalni złota Boddington w Australii. Niezależne od producenta badania naukowe wykazały, że przed jego implementacją dostępność sygnałów nawigacyjnych w odkrywce wynosiła przeciętnie 75%. Po instalacji systemu Jps wartość ta wzrosła do 98%. Na razie system objął 11 maszyn wiertniczych, ale właściciel kopalni zapowiada, że wkrótce będzie z niego korzystała cała flota.

Źródło: Leica Geosystems, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt