|2012-12-05|
GNSS, Instytucje
EUPOS rośnie jak na drożdżach
Podczas 22. konferencji Międzynarodowego Komitetu Sterującego EUPOS (Bukareszt, 26-27 listopada) zastanawiano się m.in., jak sprawnie administrować tą coraz większą siecią stacji referencyjnych.
W projekcie EUPOS (European Position Determination System) uczestniczą już 22 państwa ze środkowej i wschodniej Europy oraz zachodniej Azji. Najmłodsi członkowie to: Mołdawia, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzja i Kirgistan. Ale na tym nie koniec, bo chęć uczestnictwa zgłaszają już kolejne kraje. Stwarza to problemy w administrowaniu całym projektem ze względu na duże różnice w infrastrukturze geodezyjnej i satelitarnej funkcjonującej w poszczególnych państwach.
Te i inne zagadnienia są tematem organizowanych co pół roku konferencji MKS EUPOS. Gospodarzem 22. spotkania była rumuńska Narodowa Agencja Katastru i Rejestru Gruntów. W jego trakcie debatowano m.in. nad tym, jakie anteny dopuścić do stosowania na stacjach EUPOS, przedstawiono efekty prac dotyczących zagęszczenia sieci stacji ITRF2008/IGS08, a także omawiano kwestie samokontroli jakości obserwacji i monitorowania interferencji.
Konferencja odbywała się w Hotelu Intercontinental, położonym w samym centrum Bukaresztu przy placu Uniwersyteckim, w pobliżu nietypowego pomnika „Kilometrul 0” (fot.). Jest on punktem zerowym Bukaresztu, od którego liczone są odległości do innych miast w Europie. Pomnik ten ma burzliwą historię: usunięty w czasach reżimu komunistycznego ze względu na to, że zawierał nazwy krain przedwojennej „wielkiej Rumunii” (Mołdawii, Besarabii), został obecnie przywrócony na dawne miejsce.
Instytucją reprezentującą Polskę w EUPOS jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Przedstawicielem GUGiK w Bukareszcie był Artur Oruba, pełniący jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego MKS EUPOS. Janusz Śledziński – emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej i czynny profesor zwyczajny Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, w strukturze EUPOS pełni zaś funkcję eksperta seniora.
Kolejne spotkanie MKS EUPOS odbędzie się w przyszłym roku w stolicy Gruzji – Tbilisi.
Więcej o ustaleniach konferencji MKS EUPOS w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Źródło: Janusz Śledziński, GUGiK
|