Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-05| GNSS, Instytucje

EUPOS rośnie jak na drożdżach

Podczas 22. konferencji Międzynarodowego Komitetu Sterującego EUPOS (Bukareszt, 26-27 listopada) zastanawiano się m.in., jak sprawnie administrować tą coraz większą siecią stacji referencyjnych.


EUPOS rośnie jak na drożdżach
W projekcie EUPOS (European Position Determination System) uczestniczą już 22 państwa ze środkowej i wschodniej Europy oraz zachodniej Azji. Najmłodsi członkowie to: Mołdawia, Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzja i Kirgistan. Ale na tym nie koniec, bo chęć uczestnictwa zgłaszają już kolejne kraje. Stwarza to problemy w administrowaniu całym projektem ze względu na duże różnice w infrastrukturze geodezyjnej i satelitarnej funkcjonującej w poszczególnych państwach.

Te i inne zagadnienia są tematem organizowanych co pół roku konferencji MKS EUPOS. Gospodarzem 22. spotkania była rumuńska Narodowa Agencja Katastru i Rejestru Gruntów. W jego trakcie debatowano m.in. nad tym, jakie anteny dopuścić do stosowania na stacjach EUPOS, przedstawiono efekty prac dotyczących zagęszczenia sieci stacji ITRF2008/IGS08, a także omawiano kwestie samokontroli jakości obserwacji i monitorowania interferencji.

Konferencja odbywała się w Hotelu Intercontinental, położonym w samym centrum Bukaresztu przy placu Uniwersyteckim, w pobliżu nietypowego pomnika „Kilometrul 0” (fot.). Jest on punktem zerowym Bukaresztu, od którego liczone są odległości do innych miast w Europie. Pomnik ten ma burzliwą historię: usunięty w czasach reżimu komunistycznego ze względu na to, że zawierał nazwy krain przedwojennej „wielkiej Rumunii” (Mołdawii, Besarabii), został obecnie przywrócony na dawne miejsce.

Instytucją reprezentującą Polskę w EUPOS jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Przedstawicielem GUGiK w Bukareszcie był Artur Oruba, pełniący jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego MKS EUPOS. Janusz Śledziński – emerytowany profesor Politechniki Warszawskiej i czynny profesor zwyczajny Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, w strukturze EUPOS pełni zaś funkcję eksperta seniora.

Kolejne spotkanie MKS EUPOS odbędzie się w przyszłym roku w stolicy Gruzji – Tbilisi.

Więcej o ustaleniach konferencji MKS EUPOS w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

Źródło: Janusz Śledziński, GUGiK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS