Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-12-03| GNSS, Firma

Galileo osiągnął najwyższego "fiksa"

Specjalnie zaprojektowany odbiornik satelitarny SGR-GEO złapał „fiksa” na wysokości 23 300 km. To pierwszy przypadek, gdy cywilnemu satelicie udało się to osiągnąć na pułapie wyższym niż orbity systemu GPS.


Galileo osiągnął najwyższego "fiksa"

SGR-GEO zainstalowano na GIOVE-A – testowym satelicie sytemu Galileo, którego odesłano na emeryturę w połowie tego roku. Od tego czasu pułap aparatu systematycznie rośnie.

Wyznaczanie pozycji satelitów na niskich orbitach za pomocą odbiornika GPS jest już dość powszechną praktyką. Ale powyżej 20 tys. km sytuacja znacznie się komplikuje. Instrumenty „widzą” bowiem na ogół tylko kilka satelitów GPS znajdujących się bardzo daleko od nich. Dochodzą do nich więc wyłącznie sygnały o bardzo niewielkiej mocy.

Problem ten postanowili rozwiązać naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej, programu ARTES 4 oraz z brytyjskiej firmy SSTL (budowniczego aparatów GIOVE). Kluczem do sukcesu było zastosowanie czułej anteny, precyzyjnego zegara, algorytmów do przetwarzania słabych sygnałów oraz rozwiązania szacującego orbitę satelity. Jak podkreślają przedstawiciele SSTL, wyniki pierwszych pomiarów są lepsze, niż się spodziewano. To otwiera drogę do szerszego zastosowania tej technologii, być może nawet w aparatach geostacjonarnych. Z pewnością jej wykorzystanie ułatwi zwiększająca się liczba satelitów nawigacyjnych różnych systemów.

Źródło: SSTL, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS