Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-30| Prawo, Edukacja

Kolejna reforma szkolnictwa wyższego

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym oraz w ustawie o zasadach finansowania nauki.


Kolejna reforma szkolnictwa wyższego

Według ministerstwa w ciągu najbliższych lat liczba studiujących zmniejszy się z 1,84 mln do 1,26 mln. W 2022 roku tylko 12% osób będzie studiować na uczelniach niepublicznych (obecnie jest ich 30%). Studenci studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych stanowić mają natomiast 80% ogółu studiujących (obecnie 47%).
Niż demograficzny, skutki masowego kształcenia w postaci obniżenia poziomu nauczania oraz zmieniające się potrzeby rynku pracy są podstawowymi przesłankami do wprowadzenia zmian.

Jak podano w projekcie założeń, „niż demograficzny powoduje, że uczelnie silnie konkurują o studentów. Ich rosnąca liczba na tzw. kierunkach masowych często prowadzi do obniżania jakości nauczania i wywołuje zjawisko tzw. równania w dół. Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mechanizmów konkurowania uczelni w oparciu o jakość kształcenia, a także zróżnicowanie wymogów stawianych różnym typom uczelni”.

Proponuje się m.in., aby tylko wydział, który posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, mógł prowadzić kształcenie zarówno na kierunkach studiów o profilu ogólnoakademickim, jak i praktycznym. Wydział nieposiadający takich uprawnień będzie mógł kształcić tylko na tych drugich.
Ma zostać wprowadzona zasada, że na kierunku studiów o profilu praktycznym ponad połowa programu kształcenia (określonego liczbą punktów ECTS) będzie obejmować zajęcia praktyczne. Ponadto publiczne uczelnie zawodowe będą musiały organizować co najmniej trzymiesięczne praktyki zawodowe w ramach kierunków o profilu praktycznym.
W projekcie proponuje się również wprowadzenie definicji pracy dyplomowej oraz uzupełnienie katalogu wymagań niezbędnych do ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia. Dodatkowo na uczelnie zostanie nałożony obowiązek sprawdzania prac dyplomowych w systemie antyplagiatowym.

Ministerstwo zamierza również ułatwić dostęp do studiów wyższych osobom dojrzałym. Nowe regulacje mają zwiększyć liczbę osób w wieku powyżej 25 lat kształcących się w sposób formalny lub pozaformalny. W Polsce tylko 5% studiujących to ludzie powyżej 25 roku życia. Jest to jeden z najniższych wskaźników w Europie, co – jak twierdzi ministerstwo – przekłada się na niski poziom zatrudnienia w grupie wiekowej do 64 roku życia.

Projekt zmian do ustawy

JP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS