|2012-11-29|
Geodezja, Prawo
Wkrótce publiczne wysłuchanie ustawy deregulacyjnej
Na 10 i 11 grudnia zaplanowano publiczne wysłuchanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (druk sejmowy nr 806). Swój udział można zgłaszać do 30 listopada br.
Uchwałę w tej sprawie podjęła Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych. Na opublikowanej na stronie sejmowej liście uczestników, jak dotąd, nie ma przedstawicieli organizacji geodezyjnych. W art. 4 projektu ustawy zawarte są zapisy dotyczące proponowanych zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, które w stosunku do propozycji z 9 września nie uległy zasadniczym zmianom.
Natomiast w druku sejmowym nr 806 cz. II opublikowane zostały projekty dwóch rozporzadzeń wykonawczych do tej ustawy: ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz ws. opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Pierwsze określa sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Nowe uregulowania prawne zawarte w projekcie rozporządzenia ustalają tryb składania wniosków o nadanie uprawnień zawodowych, warunki uznania praktyki zawodowej, a także sposób prowadzenia dziennika praktyk zawodowych, w tym wzór dziennika praktyk i wysokość opłaty za jego wydanie osobie zainteresowanej, organizację działania komisji kwalifikacyjnej, sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i ustalania jego kosztów, wzory świadectw stwierdzających nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz sposób prowadzenia centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe. W projekcie rozporządzenia znajdziemy też wykaz prac geodezyjnych i kartograficznych wymaganych do uznania praktyki zawodowej w określonym zakresie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Drugi projekt, jak czytamy w uzasadnieniu, ma na celu określenie wysokości opłaty za postępowanie kwalifikacyjne, kierując się wysokością kosztów postępowania kwalifikacyjnego i wydatków związanych z funkcjonowaniem komisji kwalifikacyjnej oraz tryb pobierania tej opłaty, uwzględniając części postępowania kwalifikacyjnego, a także wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji kwalifikacyjnej, liczbę osób przystępujących do postępowania kwalifikacyjnego oraz sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego. Proponowana w projekcie rozporządzenia wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne określona została na podstawie kosztów przeprowadzenia postępowania, ponoszonych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i nie przekracza połowy kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, ogłaszanego przez prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
AW
|