Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-29| Geodezja, Prawo

Wkrótce publiczne wysłuchanie ustawy deregulacyjnej

Na 10 i 11 grudnia zaplanowano publiczne wysłuchanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (druk sejmowy nr 806). Swój udział można zgłaszać do 30 listopada br.


Wkrótce publiczne wysłuchanie ustawy deregulacyjnej

Uchwałę w tej sprawie podjęła Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych. Na opublikowanej na stronie sejmowej liście uczestników, jak dotąd, nie ma przedstawicieli organizacji geodezyjnych. W art. 4 projektu ustawy zawarte są zapisy dotyczące proponowanych zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, które w stosunku do propozycji z 9 września nie uległy zasadniczym zmianom.

Natomiast w druku sejmowym nr 806 cz. II opublikowane zostały projekty dwóch rozporzadzeń wykonawczych do tej ustawy: ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz ws. opłaty za postępowanie kwalifikacyjne oraz wysokości wynagrodzenia członków komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Pierwsze określa sposób, tryb i szczegółowe warunki nadawania uprawnień zawodowych oraz działania komisji kwalifikacyjnej do spraw uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Nowe uregulowania prawne zawarte w projekcie rozporządzenia ustalają tryb składania wniosków o nadanie uprawnień zawodowych, warunki uznania praktyki zawodowej, a także sposób prowadzenia dziennika praktyk zawodowych, w tym wzór dziennika praktyk i wysokość opłaty za jego wydanie osobie zainteresowanej, organizację działania komisji kwalifikacyjnej, sposób przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego i ustalania jego kosztów, wzory świadectw stwierdzających nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii oraz sposób prowadzenia centralnego rejestru osób posiadających uprawnienia zawodowe.
W projekcie rozporządzenia znajdziemy też wykaz prac geodezyjnych i kartograficznych wymaganych do uznania praktyki zawodowej w określonym zakresie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.

Drugi projekt, jak czytamy w uzasadnieniu, ma na celu określenie wysokości opłaty za postępowanie kwalifikacyjne, kierując się wysokością kosztów postępowania kwalifikacyjnego i wydatków związanych z funkcjonowaniem komisji kwalifikacyjnej oraz tryb pobierania tej opłaty, uwzględniając części postępowania kwalifikacyjnego, a także wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji kwalifikacyjnej, liczbę osób przystępujących do postępowania kwalifikacyjnego oraz sposób przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego.
Proponowana w projekcie rozporządzenia wysokość opłaty za postępowanie kwalifikacyjne określona została na podstawie kosztów przeprowadzenia postępowania, ponoszonych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii i nie przekracza połowy kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, ogłaszanego przez prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS