wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-12-11| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy, Kataster

Geodeci powiatowi będą dyskutowali o sprawach geodezji


Wystąpienie głównego geodety kraju Wiesława Potrapeluka otworzyło dwudniowe obrady III Forum Geodetów Powiatowych, które odbywa się w Warszawie.

Znaczną część swego wystąpienia GGK poświęcił na omówienie prac Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii związanych z opóźnieniami w realizacji projektów unijnych (PHARE 2003, faza III i PHARE 2003, wektoryzacja). Według niego na ich kontynuację zabrakło około 18 mln złotych. Dlatego konieczne stało się sięgnięcie po gwarancje bankowe, gdyż - jak stwierdził - "musi dostosować swe działania do zaciągniętych już zobowiązań". Przy tej okazji Wiesław Potrapeluk zaznaczył, że po miesiącu pracy w GUGiK musiał zweryfikować swoje pierwotne założenia związane z funkcjonowaniem urzędu.
Stwierdził także, "że geodezja jest z natury rzeczy apolityczna", natomiast w ostatnich latach utraciła swój główny atrybut, jakim jest "dokładność". Informacja przestrzenna powinna być bowiem dokładna, i to zarówno "w sferze ontologicznej, jak i semantycznej".
Odnosząc się do sprawy katastru, stwierdził, że droga do niego prowadzi przez regulacje prawne. Najpierw należy określić pole działania samego katastru, bo dopiero wtedy będzie można zdefiniować prawo geodezyjne i kartograficzne. Stwierdził, że z chwilą wprowadzenia katastru przez dłuższy czas będą musiały funkcjonować równolegle dwa rejestry: kataster i EGiB. Zawód geodety, według Wiesława Potrapeluka, powinien pretendować do zawodów zaufania publicznego, ale na to trzeba zapracować.

Nie zabrakło też przedstawiciela Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, któremu już niedługo będzie podlegał GUGiK. Przybyły na obrady wiceminister Piotr Piętak (na zdj. poniżej) stwierdził, że teoria nakazywałaby uchwalić najpierw ustawę katastralną, ale zdaje sobie sprawę z kłopotów związanych z aspektami prawnymi przy jej tworzeniu. Według ministra nowe prawo powinno być oparte na kompromisie i powstać w wyniku dyskusji całego środowiska. Piotr Piętak poinformował, że działa już zespół pod kierunkiem profesor Grażyny Szpor, który ma przedstawić konkretne propozycje legislacyjne.
Podstawowym zadaniem MSWiA w zakresie geodezji jest włączenie jej w plan informatyzacji państwa, tak by zaowocowało to pozytywnymi zmianami w relacjach obywatel-administracja. Minister przeciwstawił się zdecydowanie pomysłom tworzenia w geodezji wszelkich "centralnych baz danych", gdyż informacje zlokalizowane są w znakomitej większości na poziomie gminnym i powiatowym. Nawiązując do wykorzystania funduszy unijnych, stwierdził, że obecna administracja została "postawiona pod ścianą i musi realizować projekty, z którymi często się nie zgadza".

O ile wystąpienie głównego geodety kraju rozczarowało, o tyle z ust wiceministra padły pierwsze konkrety: zespół prof. Szpor ma w ciągu kilku najbliższych miesięcy przedstawić propozycje związane z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych (dotyczących funkcjonowania katastru i geodezji), które następnie poddane zostaną dyskusji w środowisku.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
skoczek ale wolowinka była super, kucharze z Gromady sie popisali :)
odpowiedz zgłoś
z perspektywy Maliniaka Tak to widać z perspektywy Maliniaka... Na szczęście, jak pamiętam z filmu, Maliniak dla każdego był pośmiewiskiem. Wszędzie węszył zło i swój malutki interes. Z perspektywy barana (nie GISPOL) widziałem to nieco inaczej. Fundusz służy również takim celom. A co Ty tam robiłeś Romanie?
odpowiedz zgłoś
Szopka Noworoczna w połowie Adwentu? Lanciami przyjechali Turoń z Gwiazdą (każdy swoją), Diabeł powyżej na fotce, Anioł podzielił opłatkiem, a do tego 400 baranów, z czego 100 to GISPOL. Impra za kasę z Funduszu? - no tak, przecież jest już samorządowy. Nadszedł czas pokuty i przygotowania (geodezja rozstaje się z katastrem). Apage.
odpowiedz zgłoś
tanie Oczywiscie ze tanie i niesamowicie skalkulowane co do mozliwych wydatkow. Zobaczcie przetarg na ASG.Ile przeznaczy GUGIK tyle zaoferuja wykonawcy.patrz ponizej na geoforum
odpowiedz zgłoś
Oszczędne państwo Ewidencja i kataster nieruchomości, dwa odrębne rejestry prowadzone równolegle- to kolejny genialny pomysł na oszczędne państwo! Panie GGK, kto to Panu podpowiedział? Mam nadzieje, że nie starczy Panu czasu na realizację tego idiotyzmu!
odpowiedz zgłoś
o czym on mowi? Jaka apolitycznosc?Z ksiezyca nam spadl szanownie panujacy czy co?W naszym kraju to nawet kosciol przestal byc apolityczny:)Proby ustalania przez GUGiK dokladnosci i panowania nad tym widac w obowiazujacych instrukcjach i wytycznych, gdzie wiekszosc jest z lat 80. Oto program uzdrowienia geodezji
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS