wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-12-08| Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

Geodezja przechodzi do MSWiA


Na posiedzeniu Sejmu 8 grudnia br. rozpatrywano sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie Ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.

W czasie głosowania odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone podczas prac komisji (dotyczące zmian w ustawach regulujących sprawy rybołówstwa, gospodarki morskiej i ubezpieczeń społecznych). Przed głosowaniem nad przyjęciem projektu ustawy w całości poseł Sławomir Piechota (PO) zapytał, o ile zwiększy się liczba wiceministrów, sekretarzy stanu i podsekretarzy w związku z wprowadzeniem tej ustawy. Według niego w nazbyt rozbudowanej administracji nie ma realnej możliwości koordynowania prac rządu.
W odpowiedzi Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, stwierdził, że reforma infrastruktury informacyjnej państwa "jest sprawą naszej kompatybilności z Unią Europejską". Powiedział też, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii przechodzi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo w MSWIA będą wszystkie zasoby informacyjne państwa. Jak zaznaczył, "to umożliwi przeprowadzenie koniecznych reform i zbliży naszą strukturę społeczną i polityczną do struktur Europy Zachodniej".

Głosowało 412 posłów, za przyjęciem ustawy było 234 (PiS, LPR, Samoobrona), przeciwko 172 (PO, SLD), 6 wstrzymało się od głosowania.

Ustawa wprowadza zmiany w strukturze administracji rządowej (między innymi mają powstać dwa nowe działy: rybołówstwo oraz sprawy rodziny).
W art. 6 ustawy zapisano, że nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej. Z kolei w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadza się m.in. zapis mówiący, że "Głównego Geodetę Kraju powołuje, spośród osób należących do państwowego zasobu kadrowego Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Prezes Rady Ministrów odwołuje Głównego Geodetę Kraju".
W uzasadnieniu do projektu napisano, że przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu administracja publiczna związane jest z tym, że zadania realizowane przez administrację geodezyjną wiążą się z działalnością terenowych organów administracji rządowej. Do zadań tych należy m.in. ewidencjonowanie lokalnych systemów informacji o terenie, prowadzenie zasobu geodezyjno-kartograficznego i ewidencji gruntów i budynków.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
poziom Hola Panowie (Panie?)! Nie schodźmy z poziomem naszego forum do poziomu np. Onetu.
odpowiedz zgłoś
Aha....zapomniałem. Między się a filozofie według norm geoforum chyba powinno być k....
odpowiedz zgłoś
Co ci się filozofie nie podoba?
odpowiedz zgłoś
moje zdania No po prostu mi się to [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA] nie podoba!
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS