|2006-12-08|
Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje
Geodezja przechodzi do MSWiA
Na posiedzeniu Sejmu 8 grudnia br. rozpatrywano sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie Ustawy o zmianach organizacyjnych niektórych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
W czasie głosowania odrzucono wszystkie poprawki zgłoszone podczas prac komisji (dotyczące zmian w ustawach regulujących sprawy rybołówstwa, gospodarki morskiej i ubezpieczeń społecznych). Przed głosowaniem nad przyjęciem projektu ustawy w całości poseł Sławomir Piechota (PO) zapytał, o ile zwiększy się liczba wiceministrów, sekretarzy stanu i podsekretarzy w związku z wprowadzeniem tej ustawy. Według niego w nazbyt rozbudowanej administracji nie ma realnej możliwości koordynowania prac rządu. W odpowiedzi Piotr Piętak, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, stwierdził, że reforma infrastruktury informacyjnej państwa "jest sprawą naszej kompatybilności z Unią Europejską". Powiedział też, że Główny Urząd Geodezji i Kartografii przechodzi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo w MSWIA będą wszystkie zasoby informacyjne państwa. Jak zaznaczył, "to umożliwi przeprowadzenie koniecznych reform i zbliży naszą strukturę społeczną i polityczną do struktur Europy Zachodniej".
Głosowało 412 posłów, za przyjęciem ustawy było 234 (PiS, LPR, Samoobrona), przeciwko 172 (PO, SLD), 6 wstrzymało się od głosowania.
Ustawa wprowadza zmiany w strukturze administracji rządowej (między innymi mają powstać dwa nowe działy: rybołówstwo oraz sprawy rodziny). W art. 6 ustawy zapisano, że nadzór nad Głównym Geodetą Kraju sprawuje minister właściwy do spraw administracji publicznej. Z kolei w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadza się m.in. zapis mówiący, że "Głównego Geodetę Kraju powołuje, spośród osób należących do państwowego zasobu kadrowego Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Prezes Rady Ministrów odwołuje Głównego Geodetę Kraju". W uzasadnieniu do projektu napisano, że przeniesienie zagadnień dotyczących geodezji i kartografii z działu budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa do działu administracja publiczna związane jest z tym, że zadania realizowane przez administrację geodezyjną wiążą się z działalnością terenowych organów administracji rządowej. Do zadań tych należy m.in. ewidencjonowanie lokalnych systemów informacji o terenie, prowadzenie zasobu geodezyjno-kartograficznego i ewidencji gruntów i budynków.
Jerzy Przywara
|