|2012-11-15|
GIS
XIII Kujawsko-Pomorski Dzień GIS przeszedł do historii
Szczęśliwa okazała się 13. edycja obchodów Dnia GIS, które wczoraj (14 listopada) odbywały się w Toruniu. Dopisało dosłownie wszystko – pogoda, program wystąpień, frekwencja, zarówno wśród uczestników, jak i mediów oraz bogactwo nagród ufundowanych przez sponsorów. Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stał się na kilka godzin centrum regionalnej czy wręcz krajowej geoinformacji.
W ramach święta użytkowników geotechnologii wygłoszono 12 referatów, przy czym ponad połowa ich autorów to byli absolwenci lub byli studenci toruńskiej geografii, a dzisiaj pracownicy (lub właściciele) dużych polskich firm z sektora geoinformacji. Warsztaty z modelowanie trójwymiarowego oraz gra terenowa Geocaching cieszyła się takim zainteresowaniem, że trzeba było ograniczyć liczbę uczestników.
O godzinie 11:11 przed gmachem Wydziału Nauk o Ziemi z Ogródka Meteorologicznego UMK w Toruniu wystartowała misja balonu stratosferycznego Hevelius 3. Odbyło się to dokładnie w miesiąc po spektakularnym skoku Austriaka Felixa Baumgartnera. Do czasu zakończenia Dnia GIS trwała misja odzyskania gondoli. Z kolei bezzałogowy statek powietrzny RoboKopter, który został właśnie zakupiony przez toruński uniwersytet, latał nad bielańskim niebem, przekazując obraz bezpośrednio na Ziemię i stając się przy okazji głównym bohaterem dla ekipy transmisyjnej TVN24.
Dzień GIS w Toruniu zgromadził rekordową frekwencję: ponad 250 osób uczestniczyło we wszystkich zaplanowanych atrakcjach tego dnia. Dużą grupę stanowiły osoby przyjezdne – uczniowie szkół średnich i gimnazjów z Nowego Miasta Lubawskiego, Bydgoszczy czy Koszalina, a także studenci z Torunia, Bydgoszczy, Łodzi, Gdańska czy Poznania.
Miniony Dzień GIS był bezpośrednio transmitowany w internecie na stronie, Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej, a przez całe obrady wydarzeniu towarzyszyła ekipa telewizyjna TVN24, nadając niektóre atrakcje (np. start balonu stratosferycznego) w relacji na żywo.
Na koniec obrad wręczono nagrody dla laureatom Metropolitarnego Konkursu Plastycznego „Dziecięca Mapa Świata”. Jury konkursu spośród 130 prac przedszkolaków wybrało 6, których autorzy zostali nagrodzeni. Honorowy patronat nad tym konkursem objęli prezydenci miast – Bydgoszczy i Torunia. Nagrody dla laureatów ufundował dziekan Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu oraz firma Esri Polska.
Losowanie nagród przekazanych przez czołowe firmy z branży geoinformacyjnej (Esri Polska, IMAGIS oraz Bentley Systems) cieszyło się tradycyjnie olbrzymim zainteresowaniem, a 35 szczęśliwców wychodziło z miejsca obrad bogatszych głównie o oprogramowanie geoinformatyczne.
W najbliższym czasie na stronie internetowej toruńskiego Dnia GIS umieszczony zostanie bogaty materiał fotograficzny i filmowy dokumentujący minione wydarzenie, a za rok (20 listopada 2013 roku) ponownie zapraszamy do Torunia.
Mieczysław Kunz (Wydział Nauk o Ziemi UMK w Toruniu)
|